Przejdź do treści

Zawartość wkładu DIN 13164

Apteczka apteczce nierówna, a podstawowa różnica pomiędzy nimi to ich zawartość. Z zewnątrz mogą wyglądać tak samo, ale to to co jest w środku ma kluczowe znaczenie. Aby mieć pewność, że nie zabraknie nam żadnego opatrunku kupujmy apteczki wyposażone w sposób normatywny, który zagwarantuje nam rodzaj wkładu.

Wymienny wkład do apteczki DIN 13164

wkłady do apteczek din 13164Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym wkładem do apteczki jest skonfigurowany na podstawie unijnej normy DIN 13164 wkład uniwersalny. Wszystkie wkłady do apteczek DIN 13164 zawierają zestaw najprzydatniejszych opatrunków o różnych wymiarach. Znajdziemy tam także chusty opatrunkowe, kompresy i nożyczki do docinania opatrunków. Na wyposażeniu takiej apteczki jest także opaska elastyczna oraz plastry. Niezbędnym wyposażeniem takiej apteczki, jest także koc ratunkowy, który ochrania osoby poszkodowane przed utratą ciepła ciała. Do ochrony osoby, która zakłada opatrunek są także rękawiczki gumowe, które powinno się założyć jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej pomocy. W wersji rozszerzonej tego wkładu znajdziemy także ustnik, który służy jako bufor podczas wykonywania sztucznego oddychania. Środki ochronne są wykorzystywane w celi ograniczenia ryzyka zakażenia, na wypadek, gdyby osoba poszkodowana była chora na jakąś chorobę zakaźną. Spis całego zestawu apteczki znajdziemy oczywiście w niej samej, w formie listy spisanej na karteczce.

Jednym z najważniejszych elementów takiego zestawu jest instrukcja udzielania pierwszej pomocy, na wypadek, gdyby osoba obsługująca apteczkę nie umiała tego robić. Jest to bardzo ważne, gdyż jak pokazują statystyki pomimo kursów pierwszej pomocy przeprowadzanych obowiązkowo w firmach, niewiele osób pamięta jak taką pomoc przeprowadzić w praktyce, dla nich właśnie jest taka instrukcja.