Przejdź do treści

Zastosowanie termodruku do napisów

Na rynku mamy dostęp do różnych rzeczy, które posiadają również nadruki na opakowaniach lub przedmiotach. Dobry napis zwróci uwagę kupującego. Prawda jest taka, że dana rzecz lepiej wygląda z napisem niż bez. Do znakowania i ozdabiana przedmiotów służy hot stamping, który jest bardzo często używany.

Przeznaczenie użytkowania hot-stampingu

hot stampingWykonanie odpowiedniego uszlachetnienia druku jest bardzo ważne i musi być bardzo dobrze zrobione. Jedną z takich metod jest hot-stamping. Można go nazwać również termodrukiem lub hot-printem. Jest to specjalna technika druku. Używa się do tego folii hot-stampingowej, jak i również specjalnie przeznaczonych do tego matryc, które muszą być wypukłe i wykonane z materiału przewodzącego ciepło. Stąd też wzięła się nazwa termodruku. Technika ta uszlachetnia druk, pozwala na oryginalne ozdobienie danych przedmiotów. Służy także do oznakowania oraz zabezpieczenia druku. Szczególnie dotyczy to folii holograficznych. Podobne działanie ma cold-stamping. W jednej i drugiej metodzie używa się kleju. Zdecydowanie termodruk ma szersze zastosowanie niż jego alternatywa. Maszyny do wykonania tej techniki można podzielić na trzy grupy – płaskie, płasko-cylindryczne i rotacyjne. Oczywiście, każdy z wymienionych rodzajów wymaga zastosowania innej temperatury. Podgrzanie matrycy zazwyczaj sięga około 100 °C. Folia do wykonania musi być tłoczona na gorąco, na co wskazuje sama nazwa techniki – hot stamping. Jest to bardzo dobry pomysł na zdobienie przedmiotów.

Jak widać, mamy szerokie zastosowanie termodruku. Dzięki tej metodzie, możemy z łatwością uszlachetnić druk, zabezpieczyć go oraz oznakować. Istnieje dość dużo firm, które oferują hot-stamping. Szczególnie w większych miastach. Wówczas mamy większy wybór, co do firmy, której chcemy zlecić wykonanie potrzebnej usługi.