Przejdź do treści

Zastosowanie płyt tekstolitowych w przemyśle

Gdy zaczynałem pracę w przemyśle maszynowym, wielu rzeczy nie wiedziałem. W teorii byłem dobrze przygotowany do takiej pracy, jednak czym innym jest wiedza teoretyczna, a czym innym praktyczne doświadczenia z wykonywanej pracy. Drugi aspekt okazał się bardzo interesujący, bo każdego dnia można było nauczyć się czegoś nowego.

Tworzenie powłok z płyt tekstolitowych

płyty tekstolitoweTo właśnie w pracy przekonałem się, jak duża różnica między wiedzą na jakiś konkretny temat, a jej faktycznym wykorzystaniem w prawdziwej sytuacji. Wiedziałem, co w teorii będę robił i już wcześniej miałem świadomość, w jaki sposób powstają niektóre maszyny i części maszyn. Jednak zobaczyć to na własne oczy i pilnowanie całej produkcji, żeby faktycznie wszystko było zrobione jest czymś zupełnie innym. To właśnie tutaj po raz pierwszy zobaczyłem, w jaki sposób płyty tekstolitowe są wykorzystywane m.in. do pokrywania łożysk, czy różnych prowadnic. Tak się też złożyło, że byłem odpowiedzialny także za zamawianie potrzebnych nam materiałów, w tym właśnie tekstolitu, którego akurat używaliśmy w pokrywaniu wielu elementów tworzonych maszyn. A jako, że sam jestem majsterkowiczem-samoukiem, który lubi sobie sam próbować naprawiać różne rzeczy, to może wykorzystam podobne materiały i techniki we własnym warsztacie, który mam w domu. Zawsze warto inspirować się i korzystać ze sprawdzonych wzorców, skoro akurat mam taką możliwość.

Tak często muszę dbać o stały dostęp do takich płyt tekstolitowych, że znam już ten materiał praktycznie na wylot. Doskonale wiem, jak bardzo przydatny jest w tym przemyśle i bardzo doceniam jego właściwości. Taka wiedza jest przydatna, jeżeli samemu człowiek interesuje się tworzeniem i maszynami, które właściwie otaczają nas wszystkich wszędzie.