Przejdź do treści

Zastosowanie kolorów w projektowaniu wnętrza

aranżacja wnętrz

Duży wpływ na stylową i atrakcyjną aranżację wnętrza ma oczywiście odpowiedni dobór kolorów. Nie każdy z nas posiada wrodzony smak estetyczny, dlatego niektórym może być ciężko zdecydować się, czy dwie dane barwy do siebie pasują, czy może razem wyglądają „kiczowato”. Chociaż poczucia estetyki nie da się nauczyć, na szczęście projektanci wnętrz często dzielą się z nami wskazówkami, które pozwalają na stworzenie – dzięki odpowiedniej kolorystyce – harmonii wnętrza.

Wykorzystanie barw w aranżacji wnętrza

aranżacja wnętrzJeżeli chcemy przeprowadzić aranżację mieszkania samodzielnie, powinniśmy najpierw posiąść nieco wiedzy o kolorach. Oczywiście o tym, że istnieją barwy ciepłe i zimne, podstawowe i pochodne, wiedzą wszyscy. My skupmy się raczej na odpowiednim zastosowaniu tych kolorów – na przykład, jeśli chodzi o zewnętrzną elewację, tutaj zazwyczaj wybiera się kolory łagodne i stonowane, chociaż do czyste barwy pozwoliłyby na osiągnięcie rzucającego się w oczy efektu. Nie o to jednak zawsze przy wykonywaniu elewacji budynku chodzi. Jeżeli naszym celem jest stylowa, gustowna aranżacja wnętrz – Katowice dysponują wieloma biurami projektantów, którzy pomogliby nam w doborze odpowiednich kolorów do pomieszczeń, mebli i materiałów. Przeprowadzając aranżację samemu, dobrze zastanówmy się nad każdą kwestią, aby nie popełnić błędu, który potem będzie widoczny gołym okiem. Jeśli zależy nam na bezpiecznym efekcie, postawmy na barwy neutralne – te nigdy nie kłócą się z innymi kolorami, dlatego sprawdzają się najlepiej.

aranżacja wnętrzZmieszanie czarnego i białego pozwala na uzyskanie mnóstwa różnych odcieni szarości – będą to zarówno kolory bardziej, jak i mniej jaskrawe. Możemy w ten sposób uzyskać barwę zimą lub ciepłą. Szary kolor będzie dobrze komponował się z wszystkimi innymi barwami – sprawdzi się więc zarówno w salonie, sypialni, jak i w łazience czy kuchni. Dopełniając go bardziej jaskrawym kolorem, uzyskamy ładny efekt w każdym pomieszczeniu. Pozwoli to na uzyskanie harmonijnego kontrastu, choć brzmi to jak oksymoron. Warto też stawiać na jasne kolory, delikatne i pastelowe, gdyż przebywając w pomieszczeniach wypełnionych takimi barwami, czujemy się zwykle dobrze i mamy dobre samopoczucie. Z kolei ciemne odcienie i barwy nadadzą wnętrzu bardziej eleganckiego, dostojnego wyglądu.

Jak widać, w zależności od wybranej barwy, możemy stworzyć specjalny, specyficzny klimat w pomieszczeniu – na inne kolory zdecydujemy się wtedy, kiedy będzie nam zależało na gustownym, eleganckim wnętrzu, a inne wtedy, gdy chodzi nam o pewien luz i nonszalancję.