Przejdź do treści

Zasady BHP przy naprawie maszyn CNC

naprawa maszyn cnc

BHP czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy jest ot zbiór zasad, które dotyczą zachowania bezpieczeństwa pracy. W skład zasad BHP wchodzą zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, psychologii pracy, ekonomiki pracy czy ogólnego oraz technicznego bezpieczeństwa. Zależnie od wykonywanej pracy, zasady te wyglądają inaczej.

Naprawa maszyn cnc musi być bezpieczna

naprawa maszyn cncJeśli chce się rozpocząć prace z maszynami jakimi są obrabiarki, wiadomo, że najczęściej tutaj chodzi o tokarki czy frezarki, to również należy przejść odpowiednie szkolenie. Zarówno dotyczy to osoby obsługujące maszynę, wykonujące naprawy tokarek manualnych czy też serwis obrabiarek CNC. Wiadomo, że takie szkolenia i wymogi BHP dla osoby wykonującej naprawy frezarek manualnych, dla operatora obrabiarki oraz dla pracowników takiego miejsca jakim jest fachowa naprawa maszyn cnc będą inne. Serwis CNC będzie musiał postępować zgodnie z wytycznymi dla pracy z maszynami, które uległy awarii, jednak operator może jedynie obsługiwać maszynę, która je12st sprawna. To jest na pewno zasadnicza różnica przepisów BHP w tych dwóch przypadkach. Jednak w tym artykule zostaną przytoczone podstawowe zasady BHP podczas użytkowania obrabiarki. Maszyna ta, jak już zostało wspominane, aby można było z niej korzystać musi być sprawna, a wszystkie osłony czy ruchome części powinny posiadać blokady. Ważną kwestią jest to, aby maszyna posiadała osłonki jak i ochronę, która będzie osłaniała przestrzeń roboczą pracownika. Wszystkie elementy sterujące powinny być zgodne z ich dokumentacja. Inną ważną kwestią jest to, że maszyna powinna posiadać zabezpieczenie przed tym, aby płyny smarujące i chłodzące nie zalewały podłogi. Nie można zapominać o odpowiednim oświetleniu stanowiska pracy oraz o doprowadzeniu bezpiecznego napięcia elektrycznego. Ważne w zachowaniu bezpieczeństwa jest to, aby wszelkie pomiary dokonywać po zatrzymaniu maszyny, jak i do pracy na tych maszynach stosować tylko i wyłącznie ostre i przeznaczone do tego narzędzia. W przypadku naprawy tokarek manualnych czy też frezarek zawsze należy odłączyć od od zasilania jak i pamiętać, aby umieścić stosowany napis ostrzegający o tym, że naprawa jest prowadzona. Także nie można zapominać o odpowiednim stroju roboczego operatora obrabiarek.

Przepisy BHP są bardzo ważne i każdy pracownik musi je przestrzegać. Ma to wpływ na zdrowie i życie samego operatora obrabiarki, ale i również na zdrowie oraz życie jest współpracowników. Dlatego każdy pracownik zanim zacznie swoją pracę w nowym miejscu musi przejść odpowiednie szkolenie dla tego miejsca i stanowiska pracy.