Przejdź do treści

Zalety wyłączników krańcowych

Wyłączniki krańcowe, które oferowane są na dzisiejszym rynku służą do zdalnego monitorowania położeń siłowników pneumatycznych lub ręcznych przekładni do sterowania armatury. Ich zaletami jest przede wszystkim łatwość monitorowania i funkcjonowania, a także możliwość przełączenia wysokich prądów. Są one również odporne na zakłócenia elektromagnetyczne. 

Wyłączniki krańcowe i ich zastosowanie

Wyłącznik krańcowyZe względu na szerokie zastosowanie wyłączników stają się one coraz bardziej popularne i dostępne na dzisiejszym rynku. Są one przede wszystkim wykorzystywane do pozycji końcowej instalacji bramy, łączenia silników bądź ich rozłączenia, kontrolowania pozycji obiektów na taśmie przenośnika, licznika masy oraz wykrywania położenia danej instalacji. Wyłącznik krańcowy jest także przeznaczony do załączania lub wyłączania prądu w jednym obwodzie elektrycznym bądź jego większej liczbie. Są one na tyle niezawodne, że mogą być przeznaczone do jednej bądź wielu czynności łączeniowych. Budowa wyłącznika krańcowego nie jest aż tak bardzo skomplikowana, a główną rolę odgrywa jego głowica. We wnętrzu obudowy całej instalacji są także zamocowane przełączniki, zabezpieczenie nastawy dźwigni oraz pierścień, który chroni przed obrotem w niewłaściwym kierunku. Na rynku oferowane są również wyłączniki bezpieczeństwa, które mają za zadanie zabezpieczenie przed otwarciem drzwi maszyn podczas ich pracy. Dzięki temu chroniony jest dostęp do szaf sterowniczych oraz skrzynek elektrycznych. 

Wyłączniki krańcowe, które są oferowane przez rynek różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem dźwigni, ponieważ w każdej maszynie może być ona z regulowaną bądź stałą długością oraz innym rodzajem rolki. Dźwignie te mogą być także sprężynowe, co nie występuje w każdym urządzeniu takiego rodzaju. Są one coraz bardziej popularne i wykorzystywane w branży przemysłowej.