Przejdź do treści

Zalety listew polistyrenowych

Nierzadko zdarza się, że gdy usłyszymy jakieś słowo, wydaje nam się całkiem obce; dopiero gdy zobaczymy, o czym jest mowa, wiemy od razu, o co chodzi. Dobrym przykładem jest sztukateria. Duża część osób stwierdzi, że nie wie, czym ona jest. Jednak w praktyce niejeden z nas ma ją w swoim domu lub planuje ją mieć wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

Listwa sufitowa: gładka czy zdobiona?

listwy sufitowe z polistyrenuZewnętrzna sztukateria to zazwyczaj zdobienia fasady i kolumny. To mocno dekoracyjny rodzaj sztukaterii i narzuca już pewien elegancki styl domu. Z kolei sztukateria wewnętrzna w postaci listew nie jest w ogóle zobowiązująca i można ją mieć tylko w części pomieszczeń. Listwy sufitowe wcale nie muszą być z ornamentami. Polistyrenowe listwy i fasety mogą być gładkie, a zasadniczym ich „działaniem” ma być na przykład optyczne podniesienie sufitu. Często listwy sufitowe z polistyrenu służą jako maskownice karniszy. To jedno z ich najpopularniejszych zastosowań, które absolutnie nie narzuca żadnego stylu. Możemy skorzystać ze zwykłych listew prostokątnych, które idealnie nadadzą się do minimalistycznych pomieszczeń. Ornamenty dodają klasy i elegancji. Listwy z polistyrenu są wodoodporne i gotowe do malowania, ale ich największych atutem jest to, że świetnie się nadają do oświetlenia ledowego. Zamontowane przy suficie mogą oświetlać go lub ściany. Mają przeróżne kształty i różne powierzchnie mocowania. A w jaki sposób to zrobimy, zależy tylko od naszej wyobraźni.

Dziś nikt nie narzuca innym, jak mają mieszkać i jak mają wyglądać czyjeś wnętrza. Liczy się gust indywidualny, czasem bardzo odważny. Sztukateria wewnętrzna ułatwia nam sprawę, bo potrafi zmienić zwykły sześcian w nieprzyzwoicie piękne pomieszczenie. Czy podświetlimy listwy lub czy będą one mocno zdobione to tylko nasz wybór.