Przejdź do treści

Zalety i wady kolektorów słonecznych

kolektory słoneczne

Od kilkunastu już dobrych lat w całej Europie i na świecie obserwujemy coraz większe zainteresowanie alternatywnymi sposobami pozyskiwania energii. Nasza tradycyjna energia elektryczna pochodząca z sieci publicznej jest coraz droższa. Tymczasem systemy fotowoltaiczne powoli stają się coraz tańsze i jednocześnie coraz bardziej efektywne.

Kolektory słoneczne coraz tańsze

kolektory słoneczneDlatego Europa zachodnia skłania się coraz chętniej ku takim rozwiązaniom. My również, chociaż przez wiele lat pokutowała u nas opinia, że nasze warunki pogodowe nie nadają się do wykorzystania na szerszą skalę. Ostatnie sukcesy paneli fotowoltaicznych udowadniają jednak co innego. Okazuje się, że w ciągu roku tylko niewielka ilość dni nie pozwala na skuteczne wykorzystanie baterii słonecznych. Przez zdecydowaną większość roku możemy jednak nagromadzić zapas energii i ewentualnie wykorzystać ją w bardziej niekorzystne dni. Kluczową rolę w pracy całego systemu odgrywają inwertery oraz akumulatory. Systemy fotowoltaiczne dzielą się na dwa rodzaje. Jeden z nich podłączony jest z siecią publiczną i cały nadmiar wyprodukowanej energii jest odsprzedawany do zakładu energetycznego. W tym przypadku w te pojedyncze dni kiedy nasza instalacja nie produkuje potrzebnej nam ilości energii możemy skorzystać z energii publicznej. Druga instalacja nie jest jednak wcale podłączona do sieci i cały nadmiar pozyskanej energii jest kumulowany w akumulatorach. Sam fakt, że energia może być wykorzystywana do bieżących potrzeb, kumulowana lub odsprzedawana należy do największych zalet tej inwestycji. Do rzadziej wspomnianych zalet należy fakt, że kolektory słoneczne cena jest coraz bardziej przystępne dla naszej kieszeni. Dodatkowo w czasach kiedy ochrona środowiska naturalnego staje się coraz pilniejszym tematem takie systemy fotowoltaiczne wypadają wyjątkowo korzystnie patrząc na fakt, że są one przyjazne naszej planecie. Powracając do kwestii finansowych zalet jest wiele. Nie dość, że uniezależniamy się od sieci publicznej to jednocześnie zabezpieczamy się przed wszelkimi podwyżkami. Ponadto wzrasta wartość naszej nieruchomości i to znacznie. Największą wadą jest nadal bardzo wysoka cena inwestycji.

 

Trzeba jednak pamiętać, że kolektory słoneczne otaczane są specjalnymi programami dofinansowującymi te inwestycje. Ponadto jeśli zdecydujemy się na podłączenie do sieci mamy szanse na bardzo szybki zwrot tych inwestycji. A nawet jeśli nie – to zwykłe oszczędności jakie poczynimy dzięki systemom fotowoltaicznym również są warte przemyślenia. Ostatecznie właśnie taka jest idea tych projektów.