Zalety centralnych odkurzaczy

Osoby uczulone na pyłki roślin mogą nie przepadać za wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie. Jednak najgorzej mają alergicy, którzy nie tolerują kurzu – wówczas nawet odkurzanie domu może być problematyczne, ponieważ podczas niego (jeżeli wykorzystujemy tradycyjny odkurzacz) powietrze, które zostało zassane, przechodzi przez worek z kurzem i z powrotem jest wydmuchiwane do pomieszczenia.

Komfort podczas odkurzania

odkurzacz centralnyW ten sposób w pokoju mamy zanieczyszczone, nieświeże powietrze. Oczywiście można pomieszczenie wywietrzyć, jednak już ten etap pojawienia się zanieczyszczonego powietrza może sprawić, że alergicy będą odczuwać przykre dolegliwości. Odkurzać jednak trzeba, aby mieć w domu czysto. Czy istnieje więc jakaś alternatywa dla alergików, która pozwoli im na bezpieczne porządki domowe? Okazuje się, że tak – jest to system centralnego odkurzania. To dlatego, że w tym przypadku zużyte powietrze nie wraca do pomieszczenia, z którego zostało pobrane. Dzięki rurom jest wyprowadzane poza budynek. Wszystko więc wskazuje na to, że centralne odkurzacze dla alergików sprawdzą się znakomicie. Dodatkową zaletą jest większa wygoda odkurzania niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Nie musimy przenosić urządzenia z jednego miejsca w drugie – jednostka centralna znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w garażu), a umieszczone w ścianach przewody i gniazda ssawne sprawiają, że wąż dotrze do każdego pokoju.

odkurzacz centralnyZ racji tego, że system odkurzania centralnego jest prowadzony wewnątrz ścian, warto o jego montażu pomyśleć już na etapie budowy domu. W innym przypadku może to nas troszkę kosztować. Wydaje się, że warto jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu. Oprócz wspomnianych już zalet, należy wspomnieć także o tym, że centralne odkurzanie jest o wiele cichsze niż odkurzanie tradycyjne. Umieszczenie jednostki centralnej w garażu sprawia, że podczas sprzątania innych pomieszczeń pracujemy w ciszy. Nie ma więc znaczenia pora odkurzania – teraz nie musimy przejmować się tym, że w nocy pobudzimy innych domowników, a w dzień będziemy im przeszkadzać. W przypadku centralnych odkurzaczy, moglibyśmy jedynie narzekać na to, że musimy samodzielnie opróżniać pojemnik na śmieci, jednak i tutaj producenci wyszli naprzeciw klientom najbardziej ceniącym swój własny komfort.

W ofertach są już dostępne urządzenia wyposażone w funkcję automatycznego usuwania śmieci. System taki wykorzystuje wodę – która w odpowiednim momencie trafia do jednostki centralnej. Tam miesza się z kurzem, a potem trafia do kanalizacji. Wszystko wskazuje na to, że centralne odkurzanie jest rozwiązaniem naprawdę godnym uwagi – może nam pomóc zaoszczędzić trochę czasu.