Przejdź do treści

Zalety centralnych odkurzaczy

odkurzacz centralny

Osoby uczulone na pyłki roślin mogą nie przepadać za wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia po zimie. Jednak najgorzej mają alergicy, którzy nie tolerują kurzu – wówczas nawet odkurzanie domu może być problematyczne, ponieważ podczas niego (jeżeli wykorzystujemy tradycyjny odkurzacz) powietrze, które zostało zassane, przechodzi przez worek z kurzem i z powrotem jest wydmuchiwane do pomieszczenia.

Komfort podczas odkurzania

odkurzacz centralnyW ten sposób w pokoju mamy zanieczyszczone, nieświeże powietrze. Oczywiście można pomieszczenie wywietrzyć, jednak już ten etap pojawienia się zanieczyszczonego powietrza może sprawić, że alergicy będą odczuwać przykre dolegliwości. Odkurzać jednak trzeba, aby mieć w domu czysto. Czy istnieje więc jakaś alternatywa dla alergików, która pozwoli im na bezpieczne porządki domowe? Okazuje się, że tak – jest to system centralnego odkurzania. To dlatego, że w tym przypadku zużyte powietrze nie wraca do pomieszczenia, z którego zostało pobrane. Dzięki rurom jest wyprowadzane poza budynek. Wszystko więc wskazuje na to, że centralne odkurzacze dla alergików sprawdzą się znakomicie. Dodatkową zaletą jest większa wygoda odkurzania niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych. Nie musimy przenosić urządzenia z jednego miejsca w drugie – jednostka centralna znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu (na przykład w garażu), a umieszczone w ścianach przewody i gniazda ssawne sprawiają, że wąż dotrze do każdego pokoju.

odkurzacz centralnyZ racji tego, że system odkurzania centralnego jest prowadzony wewnątrz ścian, warto o jego montażu pomyśleć już na etapie budowy domu. W innym przypadku może to nas troszkę kosztować. Wydaje się, że warto jednak pomyśleć o tym rozwiązaniu. Oprócz wspomnianych już zalet, należy wspomnieć także o tym, że centralne odkurzanie jest o wiele cichsze niż odkurzanie tradycyjne. Umieszczenie jednostki centralnej w garażu sprawia, że podczas sprzątania innych pomieszczeń pracujemy w ciszy. Nie ma więc znaczenia pora odkurzania – teraz nie musimy przejmować się tym, że w nocy pobudzimy innych domowników, a w dzień będziemy im przeszkadzać. W przypadku centralnych odkurzaczy, moglibyśmy jedynie narzekać na to, że musimy samodzielnie opróżniać pojemnik na śmieci, jednak i tutaj producenci wyszli naprzeciw klientom najbardziej ceniącym swój własny komfort.

W ofertach są już dostępne urządzenia wyposażone w funkcję automatycznego usuwania śmieci. System taki wykorzystuje wodę – która w odpowiednim momencie trafia do jednostki centralnej. Tam miesza się z kurzem, a potem trafia do kanalizacji. Wszystko wskazuje na to, że centralne odkurzanie jest rozwiązaniem naprawdę godnym uwagi – może nam pomóc zaoszczędzić trochę czasu.