Przejdź do treści

Zakup dobrej chłodziarki na wino

Na pewno własna winnica to bardzo dobry pomysł. Oczywiście nie musimy zajmować się sprzedażą tego trunku. Wystarczy, że będziemy go robić na własne potrzeby. Aby móc przechowywać wino przyda nam się dobra chłodziarka. A która jest dobra? Przede wszystkim liczy się to, w jaki sposób układa się w niej wino oraz jakie warunki dla tego trunku są wewnątrz utrzymywane. 

Jaką chłodziarkę kupić?

chłodziarka do winaJeśli interesuje Cię taka winnica, być może przyda Ci się większa chłodziarka. Możesz ją ustawić w piwnicy lub na strychu. Dobra chłodziarka do wina powinna przede wszystkim dbać o to, by wino nie zostało nasłonecznione, bądź też naświetlone. W jej wnętrzu musi być ciemno. Do tego jej wnętrze powinno być zaprojektowane tak, aby umożliwić prawidłowe ułożenie butelek. Powinny one leżeć korkiem do dołu, aby był on cały czas nasączony tym trunkiem. Poza tym liczy się temperatura. Tutaj jest różnie, ponieważ bardzo wiele zależy od koloru wina. Zazwyczaj na dole chłodziarki jest najzimniej, dlatego tam schowamy szampany i wina białe. Im wino ciemniejsze, tym wyżej powinno leżeć. Mocno czerwone wino potrzebuje najmniejszego chłodzenia, a jak wiesz, ciepło unosi się do góry. Dlatego we wnętrzu chłodziarki najzimniej będzie od spodu, a najcieplej na samej górze. Prosta zasada fizyki, która sprawdza się podczas przechowywania dobrego wina własnej produkcji. 

Największe chłodziarki przypominają zamrażarki do mięsa. Oczywiście nie musisz kupować aż tak dużych. Są o wiele mniejsze, na przykład wielkości lodówki lub telewizora z kineskopem. Jednak chłodziarki są przydatne. Wystarczy spytać o to ludzi, którzy wino traktują jak dobrą inwestycję. Dobrze przechowywane przez lata zyskuje ogromną wartość. Chłodziarki nie pobierają za dużo energii elektrycznej.