Przejdź do treści

Wykonywanie badań nieniszczących

Badania tzw. nieniszczące są to badania, które nie ingerują w strukturę jakiegokolwiek materiału i przez to mogą być  wykonywane na całych konstrukcjach, bez konieczności w/w ingerencji w jego właściwości powierzchniowe. Takimi badaniami można także dokonywać pomiarów gabarytów różnych obiektów i nie wpływać na zmiany ich właściwości.

Metoda badań nieniszczących

badania nieniszcząceTaka metoda jest wymagana ze względu na konieczność zachowania wysokiej jakości półproduktów i końcowych wyrobów dla różnego typu urządzeń i wielkich konstrukcji. Wszelkie badania nieniszczące (czyli NDT) mogą oceniać takie obiekty, nie wpływając na ich konstrukcję. Gdyby wykonać badania na podstawie pobranej próbki, wtedy byłyby one bardziej miarodajne (dokładniejsze), jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Testy zniszczeniowe mogą być wykonywane tylko na elementach wycofanych z użytku, natomiast testy nieniszczące mogą być wykonywane na elementach konstrukcji będącej w użytku. Jednak stosowanie takich badań wymaga dużej wiedzy, oraz doświadczenia, ponieważ interpretacja wyników może być skomplikowana. Takie badania mogą zidentyfikować defekt materiału, wady fabryczne, czy strukturalne. Takie badanie pozwala bardzo wcześnie wykryć wadliwy element i dzięki temu można skutecznie go wyeliminować, oraz zapobiec ewentualnym awariom, które mogą nastąpić po zamontowaniu wadliwego elementu w całości konstrukcji. Badania nieniszczące mają wyjątkowe znaczenie w przemysłach chemicznych, czy lotniczych.

Także energetyka jądrowa, petrochemia, zbrojenia, czy urządzenia ciśnieniowe w pojazdach latających nie mogłyby się obejść bez takich badań. Gwarantują one bezpieczeństwo zarówno materiałów, wielkich konstrukcji, oraz bezpieczeństwo człowieka korzystającego z tego typu technologii.