Przejdź do treści

Urządzenie domowej pralni i suszarni

Niewiele osób może pozwolić sobie na pralnię i suszarnię, jednak takie pomieszczenie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zajmowanie się praniem w jednym miejscu, bez rozstawiania suszarki do prania nawet na kilka dni w tygodniu, a także pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w łazience, z której znika pralka i kosze na brudne ubrania.

pranie

Pralnia i suszarnia potrzebują bardzo dobrej wentylacji – będzie to pomieszczenie o podwyższonym poziomie wilgotności, dlatego musi się w nim znaleźć okno. Istotne jest również ogrzewanie, które nie tylko przyspieszy schnięcie ubrań, ale też zapobiegnie rozwojowi pleśni. Pralnia i suszarnia mogą znaleźć się na parterze domu, poddaszu czy w piwnicy; w tym ostatnim miejscu odgłos pracującej pralki będzie najmniej uciążliwy dla domowników.

Obok pralki dobrze będzie zmieścić również zlew, który posłuży do ręcznego prania delikatnych lub farbujących ubrań. Do wieszania mokrego prania mogą posłużyć sznurki zamocowane na stałej wysokości lub opuszczane, te drugie ułatwią poruszanie się po pomieszczeniu. Poza nimi w suszarni powinno się także znaleźć miejsce na blat do sortowania ubrań oraz szafa czy półki do ich przechowywania. Przy ograniczonej ilości miejsca sprawdzi się rozkładany blat, na stałe zamocowany do ściany.

Istotne jest także sortowanie ubrań przed praniem – na jasne, ciemne, kolorowe i delikatne, może być także potrzebny kosz na ubrania silnie zabrudzone. Przydatne do tego będą odpowiednie kosze, szczególnie ażurowe, dzięki czemu od razu będzie widać, ile brudnych rzeczy zostało w nich zebrane. Środki do prania również powinny mieć swoje określone miejsce. Dobrze, jeśli będzie ono znajdować się poza zasięgiem dzieci.

„Wystroju” może dopełnić deska do prasowania i żelazko, a także duże prostokątne kosze, w których można przenieść wyprasowane rzeczy bez obawy, że się pogniotą.

pralki

prasowanie

ręczniki