Przejdź do treści

Urządzanie domowej sauny

Sauna to szczelne, izolowane pomieszczenie, w którym znajdują się drewniane ławy i piec. Wysoka temperatura sauny wpływa na przegrzanie ciała, co skutkuje zwiększoną odpornością organizmu i lepszym samopoczuciem. Można ją zbudować samodzielnie lub kupić gotową, do złożenia z części.

Sauna może znaleźć swoje miejsce w łazience lub w przylegającym do niej pomieszczeniu. Znakomicie sprawdzi się w pokoju kąpielowym lub pokoju do ćwiczeń, może też zająć część piwnicy. Planując saunę na etapie projektowania domu należy zapewnić w wybranym miejscu niezbędne przyłącza, tj. odpływu kanalizacyjnego i sprawnej wentylacji. Dobrze, jeśli w pobliżu sauny będzie natrysk, by można było się schłodzić oraz leżanka. Producenci ułatwiają wybór, oferując nie tylko sauny o różnych wymiarach, ale także także sauny zrobione na wymiar. Można ją, oczywiście, zbudować samodzielnie, kupując odpowiednie drewno. Sam projekt sauny nie jest skomplikowany – mówi się nawet, że im sauna bardziej prymitywna, tym lepsza.

Piec w saunie musi zostać dopasowany do jej wymiarów. Jeśli planujemy korzystać z niej rzadko, wystarczy nam małe pomieszczenie, co zmniejszy koszt pieca.

Piec pozwala uzyskać saunę suchą, mokrą (przez polewanie wodą gorących kamieni), parową (piec z agregatem parowym) a nawet ziołową, jeśli umieścimy zioła na wylocie pary.

W saunie można uzyskać temperaturę nawet 110oC (pod sufitem). 110 to także właściwa suma wilgotności względnej i temperatury – czyli np. 80oC i 30%, 50oC i 60%, 90oC i 20%. Przekroczenie wilgotności dla danej temperatury może skutkować poparzeniem.

Światło w saunie nie powinno być zbyt silne, raczej ciepłe, łagodne i rozproszone, co sprzyja relaksowi.

sauna

sauna