Przejdź do treści

Terapia dźwiękiem, czyli moc tybetańskich gongów

tybetańskie gongi planetarne

Niektórzy, aby móc się zrelaksować potrzebują muzyki i harmonicznych dźwięków. Kultura Tybetu i buddyzm słyną z duchowego odprężenia. Kraj mnichów jest bowiem azylem spokoju i stolicą rozmaitych instrumentów muzycznych m.in. gongów.

Specyfika gongów planetarnych

tybetańskie gongi planetarneCharakterystyczny dźwięk gongów dla jednych jest uporczywy i nie do zniesienia. Dla drugich odprężający i pełen głębi. Muzyka nie od dziś łagodzi obyczaje, dlatego jest tak powszechna. By móc się zrelaksować i pomedytować używa się dźwięków pochodzących z natury lub wytworzonych sztucznie przez człowieka.  Tybetańskie gongi planetarne mają to do siebie, że są strojone zgodnie z naturalną harmoniczną skalą opartą na teorii orbit Ziemi, Księżyca i Słońca. Dźwięki gongów uważane są za magiczne oraz uzdrawiające. W azjatyckiej mitologii miały za zadanie odgonić strach przed śmiercią oraz odmładzać. Gongi tworzone są tak, że nie wydobywają takich samych dźwięków z dwóch różnych instrumentów. Drgania tych przedmiotów mają moc uzdrawiającą, można bowiem poczuć te wibracje w całym ciele. Dźwięk gongów wspomaga relaksację, pewność siebie, harmonię, pomaga odbudować cierpliwość i zaufanie, ponadto pozytywnie oddziałuje na regenerację komórek ciała, spontaniczność, wydobywa z człowieka talent, zrozumienie oraz samoświadomość. Kąpiel w dźwiękach gongów była wykorzystywana przez tybetańskich mnichów od stuleci. To oni zapoczątkowali tę czynność i podczas medytacji delektowali się pozytywnymi wibracjami płynącymi z tych instrumentów.

Moc sugestii zdobyta u profesjonalistów zajmujących medytacją, jogą i technikami relaksacyjnymi pozwoliła na większe zgłębienie tego, jak działa ludzki organizm. Aby mógł się należycie odprężyć trzeba pozwolić sobie na pochłonięcie się w zadumie i uzdrawiających dźwiękach.