Przejdź do treści

Szkła kontaktowe dla osób z astygmatyzmem

Coraz więcej osób korzysta z soczewek kontaktowych – wynika to z faktu, że są one po prostu wygodniejsze. Wystarczy założyć je rano i można nosić je przez cały dzień, nie czując niczego na oczach. Wiadomo, że soczewka jest ciałem obcym, ale jeśli tylko została dopasowana odpowiednio przez okulistę pod względem rozmiarów, a także materiału, z jakiego jest wykonana, to osoba, która ją nosi, w ogóle nie czuje, że ma coś w oczach.

Szkła toryczne jednodniowe i do wymiany okresowej

soczewki toryczneTrzeba pamiętać o tym, że soczewki różnią się też ze względu na wadę, jaką korygują. I tak przy krótkowzroczności korzysta się z soczewek sferycznych. Kształtem przypominają one przeciętą w wzdłuż piłkę. Inaczej wyglądają soczewki, które są noszone przez osoby z astygmatyzmem. Tutaj przypominają one bardziej przeciętego wzdłuż obwarzanka. Osoby z astygmatyzmem muszą nosić soczewki toryczne, które mają różne wartości mocy refrakcyjnej lub mocy skupiającej. Astygmatyzm jest wadą, która wynika z nieprawidłowej krzywizny rogówki albo soczewki oka. Przez to astygmatyzm dzielony jest na rogówkowy, soczewkowy i regularny. W przypadku soczewek torycznych bardzo ważne jest ich indywidualne dopasowanie. Tylko specjalista okulista może dobrać odpowiednie soczewki dla astygmatyków. Soczewki te muszą pozostać na oku przez cały czas w prawidłowej pozycji. W tym przypadku prawidłowe umieszczenie soczewki na oku jest zdecydowanie ważniejsze niż w przypadku zwykłych soczewek kontaktowych.

Można korzystać z różnych soczewek torycznych w zależności od tego, przez jaki czas będą noszone. I tak wyróżnia się soczewki jednodniowe, ale również soczewki do wymiany okresowej. Można nawet kupić soczewki dla astygmatyków w różnych wariantach kolorystycznych. Soczewki te mogą być wykonane zarówno z tworzyw miękkich jak i tworzyw twardych.