Przejdź do treści

Stare studnie kopane i nowe studnie wiercone

Studnia może kojarzyć się z czasami, kiedy nie było jeszcze sieci wodociągowej. Wtedy przy każdym gospodarstwie domowym znajdowała się mała studnia kopana. Pomimo tego że obecnie dostęp do sieci wodociągowej jest powszechny, to studnie wcale nie odeszły do lamusa.

Uniwersalne zastosowanie nowoczesnych studni głębinowych

studnie głębinowe Sucha BeskidzkaZmieniły one jednak swoją formę i nie pełnią już funkcji małych studni kopanych. Zastosowanie studni głębinowych – bo to właśnie one są najczęściej budowane – jest naprawdę uniwersalne. Z takich studni korzysta się nie tylko przy domach jednorodzinnych, ale również przy gospodarstwach rolniczych i w użyciu komercyjnym. Zanim jednak będziemy cieszyć się z własnej, darmowej wody, należy wybrać rozwiązanie, które w danej sytuacji będzie zdecydowanie najlepsze. Na polskim rynku istnieją firmy, które mają w swojej ofercie studnie głębinowe Sucha Beskidzka w korzystnych cenach. Takie studnie kosztują niemało, ale inwestycja ta zwróci się już po kilku latach. Studnia głębinowa nazywana jest również studnią wierconą – wiąże się to z tym, w jaki sposób budowana jest taka studnia. Jak sama nazwa wskazuje, jest to studnia głęboka, a więc dochodzi do znacznie głębszych warstw wodonośnych. Warstwy te są mniej narażone na działanie środowiska zewnętrznego – zwłaszcza jeśli chodzi o różnego rodzaju zanieczyszczenia. Studni głębinowej nie można zbudować wszędzie. Na pewno niemożliwe jest zbudowanie studni głębinowej w sąsiedztwie szamb przydomowych lub oczyszczalni ścieków.

Wiąże się to z tym, że zanieczyszczenia mogą przeniknąć przez glebę do warstw wodonośnych (zwłaszcza jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków). Jeśli jednak w pobliżu nie ma takich elementów, to warto zdecydować się na budowę własnej studni. Budowa nie trwa długo i jest wykonana przez specjalistów w tej dziedzinie.