Przejdź do treści

Różne rodzaje pianek w izolacjach

Pianki poliuretanowe wykorzystywane w izolacji termicznej budynków występują w postaci pianek natryskowych oraz płyt PUR i PIR.

Pianki natryskowe są bardziej wszechstronne, pozwalają także na stworzenie szczelnej izolacji w szczelinach. Pianki natryskowe otwarto- i zamkniętokomórkowe wykorzystuje się do izolacji ścian działowych, sufitów, podłóg pod ogrzewanie podłogowe, a także w izolacji poddaszy i fundamentów. Szczególnie pianki zamkniętokomórkowe, jako niepochłaniające wody, nadają się do izolowania pomieszczeń narażonych na wilgoć oraz fundamentów w izolacji przeciwwodnej. Z kolei pianki otwartokomórkowe posiadają zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci oraz oddawania jej, gdy powietrze jest suche; to tańszy i znacznie lżejszy wariant izolacji natryskowej.
Wykorzystanie pianek natryskowych pozwala na dokładne wypełnienie nawet najmniejszych szczelin, ponieważ pianka po nałożeniu znacznie zwiększa swoją objętość. Taki sposób izolacji pozwala również na uzyskanie ciągłej izolacji, pozbawionej mostków termicznych.

Płyty PIR i PUR wykorzystywane są w izolacji dachów. Charakteryzuje je wysoka izolacyjność przy niewielkiej wadze i grubości, dzięki czemu w niewielkim stopniu obciążają dach. Pozwalają na szybkie i sprawne położenie izolacji, a także na oszczędności związane z kosztami transportu czy materiałów niezbędnych do założenia płyt, np. śrub, które mogą być krótsze niż w przypadku innych, grubszych izolacji. Są odporne na ściskanie oraz na grzyby i pleśnie, nie pylą w czasie cięcia i montażu, a różne rozmiary pozwalają na jeszcze szybsze założenie izolacji dachu.
W przypadku pożaru oba typy płyt zwęglają się, tworząc dzięki temu dodatkową warstwę ochronną. Płyty PIR, o nieco innym składzie niż płyty PUR, posiadają lepsze właściwości ochronne przed ogniem, co daje więcej czasu na ewakuację.

pianka poliuretanowaźródło grafiki