Przejdź do treści

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych elementów budynków. Dzięki niej możliwe jest podłączenie odbiorników prądu, z których codziennie korzystają ludzie. Przykładem może być chociażby pralka, lodówka, telewizor czy suszarka. Wszystkie te sprzęty do swojego poprawnego działania wymagają zasilania o odpowiednich elementów.

Gniazdko elektryczne podstawowym elementem instalacji

gniazdka elektryczne simonDo podłączenia odbiornika stosowane są gniazdka elektryczne simon, które posiadają wymagane parametry użytkowe. Najważniejszą kwestią jest bez wątpienia zapewnienie bezpieczeństwa dla użytkowników. Przemyślana konstrukcja zapewnia ergonomię oraz bezpieczeństwo użytkowania. Warto dodać, że najważniejszymi parametrami technicznymi gniazdek jest między innymi obciążalność prądowa oraz stopień ochrony zapewniony przez obudowę. Większość gniazdek posiada obciążalność prądową wynoszącą szesnaście amper co jest typową wartością dla budynków mieszkalnych. W zależności od przeznaczenia gniazdka posiadają również zróżnicowaną budowę. Niektóre z nich są bowiem instalowane w przestrzeniach, gdzie istnieje większe ryzyko kontaktu z wodą. W tych pomieszczeniach przewidziane są konstrukcje, które posiadają większy stopień ochrony przed wnikaniem kurzu oraz wody. Niektóre z nich posiadają również specjalne klapki, które zapewniają ochronę przed zachlapaniami.

Jak widać wybór wśród gniazdek jest całkiem spory. Od projektanta instalacji zależy jaki rodzaj zastosuje w danym pomieszczeniu. Warto dodać, że w ofercie firmy Simon oprócz różnych rodzajów gniazdek znajdują się również włączniki oraz inne elementy instalacji elektrycznej. Ofertę producenta można sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej. Oprócz tego osprzęt elektryczny znaleźć można w większości hurtowni elektrycznych na terenie kraju.