Przejdź do treści

Rekuperator dla domu

Co to takiego rekuperator? Najprościej można rzec, że jest to po prostu wymiennik ciepła, oraz powietrza. Najczęściej ma postać sześcianu, przez który przedostaje się powietrze zarówno w jedną, jak i druga stronę. Czyli, nasz wymiennik ciepła wymusza zasysanie powietrza z zewnątrz, jednocześnie wypychając powietrze wewnętrzne.

Co się dzieje w środku rekuperatora? 

popularna rekuperacjaW środku takiego urządzenia znajdują się cztery kanały przyłączeniowe, do których podłącza się kanały wentylacyjne, czyli kanał doprowadzający zimne, zewnętrzne powietrze do rekuperatora, kanał odprowadzający zanieczyszczone powietrze z rekuperatora na zewnątrz, kolejnym kanałem jest nawiew przefiltrowanego i nagrzanego powietrza od rekuperatora do pomieszczeń, oraz ostatni odprowadzający powietrze z pomieszczeń do rekuperatora (wyciąg). Taka popularna rekuperacja, poprzez swoją pracę, może odzyskać ciepło, które byłoby usunięte na zewnątrz gdyby zastosowano tradycyjną wentylację. Właściwie rekuperator odpowiada za zaciąganie świeżego powietrza z zewnątrz, ogrzewając je, oraz odprowadzając jednocześnie powietrze brudne i wilgotne z pomieszczeń takich jak np. łazienka, czy kuchnia, gdzie takie powietrze jest szczególnie zanieczyszczone, choćby z powodu gotowania (kuchnia), czy kąpieli (łazienka). Wszystkie zanieczyszczenia są mechanicznie „zaciągane” do urządzenia, w którym zachodzą procesy służące ogrzaniu i czyszczeniu powietrza wewnętrznego i zewnętrznego. Jest to bardzo dobry sposób na szybkie usuwanie np. wilgoci.

Ale, nie tylko wilgoć może uprzykrzyć nam życie. Także zapachy, które mogą utrzymywać się naprawdę długo, jeśli nie „pomożemy im” opuścić naszego domu. Całą pracę wykonuje za nas rekuperator, dlatego może on być jednym z obowiązkowych urządzeń w naszym domu.