Przejdź do treści

Prawidłowe funkcje biochemiczne stopy dziecka

 

Definicja stopy dotycząca ludzi dorosłych nie jest identyczna jak anatomia stopy dziecka, poniżej piątego roku życia. Idealnym okresem na wychwycenie nieprawidłowości w celu ich leczenia, jest wiek poniżej trzeciego roku życia, a w wyjątkowych przypadkach poniżej drugiego roku życia.

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego obuwia

skórzane buty profilaktyczne dla dzieciObserwując własne dziecko należy zwrócić uwagą nie tylko na kształt i wygląd stóp, ale przede wszystkim na sposób chodzenia i biegania. Niezwykle istotne jest jak stawia stopy (np. do środka), czy zamiata stopami, lub czy wykrzywia buty ( nierówne ścieranie obcasów). Sygnałem alarmującym jest, gdy dziecko podczas spaceru z osobą dorosłą zbyt często ucieka na ręce, lub skarży się że bolą go nóżki. We wszystkich niepokojących przypadkach, wskazana jest wizyta u ortopedy. Ważne jest również dobranie odpowiedniego obuwia. Buty dla dzieci powinny wspierać i kształtować naturalne funkcje biomechaniczne stopy dziecka. Dzieci wraz ze wzrostem stają się bardziej aktywne i potrzebują mocniejszego obuwia, bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku mogą być skórzane buty profilaktyczne dla dzieci, które idealnie współpracują z dziecięcą stopą i nie ograniczają jej naturalnych funkcji. Warto również pamiętać, iż maksymalny rozmiar kupowanego obuwia, powinien być co najwyżej o jeden rozmiar większy od długości stopy, co wystarczy na około 2 do 3 miesięcy. Za duże buty spowodują utratę stabilności, a co za tym idzie możliwość przewracanie się dziecka.

Dla rodziców którzy martwią się płaskostopiem u swoich pociech przypominam że u maluchów, które nie skończyły jeszcze czterech lat, ciężar ciała powoduje, że stopa płasko przylega do podłoża. Dodatkowo, poduszeczka tłuszczowa przyciska do podłoża jej wypukłą cześć. Stopa nabiera zgrabnego kształtu dopiero, gdy waga przestaje być ciężarem dla stóp. Oznacza to, że nie trzeba się niepotrzebnie tym martwić, ale obserwować rozwój stopy i po okresie czterech lat, odbyć wizytę kontrolną u specjalisty.