Przejdź do treści

Pracownie w których wykonywane są ikony

Obrazy na których widnieją postaci świętych mają coś w sobie. Choć nie wszystkich świętych znamy i kojarzymy z obrazów, mamy często styczność z ich wizerunkami. Piękno wielu obrazów pozwala nam zbliżyć się do Boga i odczuwać jego bliskość podczas modlitwy.

Jak powstają ikony?

pracownia ikonyJednymi z najbardziej rozpowszechnionych obrazów w sztuce sakralnej są ikony. Przedstawiają one postacie świętych, sceny z ich życia czy sceny i wydarzenia z Pisma Świętego. Szczególnie rozpowszechnione w w religii chrześcijańskiej tj. kościołów prawosławnych i greckokatolickich. Ikony powstały w czasie panowania kultury i sztuki bizantyjskiej. Na początku wykonywane w klasztorach przez osoby duchowne. Rozpoczęcie wykonywania ikony poprzedzała modlitwa i kontemplacja. Od strony teologii ikony miały być odzwierciedleniem świata duchowego, który jest poza naszymi zmysłami. Miały stać się również przedmiotem kultu religijnego, który ułatwia i pogłębia wiarę. Aktualnie wielu artystów podejmuje się wykonywania ikon. Pomieszczenie w którym wykonywane są obrazy świętych często określane jest jako pracownia ikony powstające w małych pracowniach są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Ikony to obrazy posiadające wiele walorów estetycznych i jedynie artysta znający różne techniki jest w stanie oddać prawdziwy charakter ikon. Indywidualne zamówienie obrazu pozwala na posiadanie pięknej ikony, która zawsze będzie w stu procentach unikatowa. Prace wykonywane własnoręcznie mają w sobie coś czego nie da się określić. Ich niepowtarzalność odróżnia je od masowych produktów.

Ikony wykonywane są na drewnie za pomocą specjalnej techniki. Na deskę nanoszony jest ręcznie każdy nawet najdrobniejszy element. Ikony wykonywane w pracowniach i często mają dołączony certyfikat, który świadczy o ich autentyczności.