Przejdź do treści

Prace konserwacyjne w ogrodzie

Dostęp do sieci elektrycznej jest niezbędny podczas wykonywania wielu prac. Przykładem mogą być prace porządkowe w ogrodzie, które obejmują między innymi ścinanie trawy czy gałęzi. Oczywiście w tym celu mogą być zastosowane elektronarzędzia zasilane z akumulatora lub kosiarki spalinowe jednak w przypadku większości gospodarstw stosowane są urządzenia zasilane bezpośrednio z sieci.

Parametry przedłużaczy ogrodowych

ogrodowy przedłużaczW celu podłączenia takiego urządzenia należy podłączyć się do gniazdka, które przeważnie dostępne są wewnątrz budynków oddalanych o kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów od miejsca wykonywania czynności. W takim przypadku zastosowanie znajduje ogrodowy przedłużacz, który umożliwia podłączenie sprzętu elektrycznego. Przedłużacze charakteryzują się kilkoma istotnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę podczas ich wyboru. Pierwszym parametrem jest rodzaj zastosowanego kabla oraz jego obciążalność prądowe. Typowe rozwiązania wykonane są kablem trójżyłowym o obciążalności około dziesięciu amper. Pozwala to podłączyć większość sprzętów używanych do prac. Oprócz tego ważnym parametrem jest stopnień ochrony zapewniany przez obudowę. Przedłużacze często bowiem pracują poza obiektami zamkniętymi co naraża je na zawilgocenia oraz pracę w trudnych warunkach środowiskowych.

Warto dodać, że większość z tego typu przedmiotów posiada również dodatkowe elementy chroniące je chociażby przed przepięciami w sieci. W zależności od potrzeb na rynku dostępne są przedłużacze o długości kilkunastu lub kilkudziesięciu merów. Ze względu na ergonomiczność oraz wygodę najpowszechniej stosowane są przedłużacze bębnowe, które świetnie nadają się do wykorzystania w ogrodzie. Rozwiązania tego typu można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i za pośrednictwem Internetu.