Przejdź do treści

Praca z kołkiem juz nie tak trudna

Montaż jakiegokolwiek przedmiotu na ścianie lub suficie, wymaga od nas konkretnej wiedzy. Należy to zrobić w taki sposób, aby konstrukcja była wytrzymała, stabilna i estetycznie wykonana. Ostatnio coraz częściej sięga się po sposoby montażu, które nie zmuszają nas do jakiegokolwiek uszkadzania struktury ścian. O ile sprawdzi się to w przypadku obrazu namalowanego na płótnie, to lepiej nie ryzykować z wieszaniem w ten sposób półki, na której mają się później znaleźć książki.

Jak wybrać i zamontować kołek rozporowy?

kołki marki fischerW takich wypadkach lepiej zdecydować się na jeden z tradycyjnych i sprawdzonych sposobów, a są nim kołki rozporowe. Należy wybrać takie, które będą odpowiednie do materiału, w którym mamy zamiar wiercić oraz do ciężaru tego, co chcemy montować. Najczęściej sięga się po tzw. kołki uniwersalne. Wiele spośród nich to kołki marki Fischer. Idąc do sklepu, wybieramy ich długość oraz średnicę. To samo dotyczy wkręta, który ma się w nim znaleźć. Przed wywierceniem dziury w ścianie należy dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy ją zrobić. Następnie przy użyciu wiertarki wywiercamy otwór, którego głębokość powinna wynosić ok. 1 cm więcej niż długość kołka, a średnica używanego przez nas wiertła powinna odpowiadać jego rozmiarowi. Wybrany przez nas kołek umieszczamy w wywierconej dziurze, a w nim specjalny wkręt. Jeżeli wszystkie wcześniejsze czynności wykonaliśmy prawidłowo, to nasza praca dobiegła końca.

Warto posiadać wiedzę z zakresu prostych prac remontowych, bo prędzej czy później się ona przydaje. Wykonując coś samodzielnie mamy pewność, w jaki sposób to zrobiliśmy, czy są jakieś niedociągnięcia, a może wszystko poszło jak z płatka. Wystarczy odrobina umiejętności i już nie będziemy musieli w przypadku jakiejkolwiek awarii dzwonić do sąsiada z prośbą o pomoc lub szukać numeru do ekipy remontowej.