Przejdź do treści

Poszczególne elementy treningu karate

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie rozpocząć trenowania konkretnej sztuki walki. Jeśli ktoś chce nauczyć się samoobrony, na pewno powinien się nad tym zastanowić. Jednak taka sztuka walki, jaką jest karate, to nie tylko sposób na wygranie z napastnikiem.

Kihon, kata i inne elementy karate

karate kyokushin pomorskieDzięki regularnym ćwiczeniom można poprawić kondycję fizyczną swojego ciała i poczuć się zdecydowanie lepiej, bo jak wiadomo – w zdrowym ciele, zdrowy duch. Każdy kto myśli o tym, by wziąć udział w treningu karate kyokushin, powinien wiedzieć, z jakich konkretnych elementów składa się taki trening. Otóż każdy trening złożony jest z pięciu elementów. Pierwszym elementem treningu karate kyokushin jest tzw. kihon. Składa się on z technik podstawowych. To właśnie w tej części adept uczy się prawidłowych uderzeń, kopnięć, a także bloków. Z pewnością karate kyokushin pomorskie zwróci na ten etap szczególną uwagę u wszystkich zaczynających swoją przygodę z tą sztuką walki. Ćwiczący stoją w rzędach w zależności od tego, jakie stopnie posiadają. Prowadzący ćwiczenia wydaje komendy i w ten sposób wykonuje się konkretne techniki. Kolejnym elementem treningu w karate kyokushin jest ido geiko. Ta forma oznacza dokładnie poruszanie się. Trzecim etapem treningu karate jest kata. Tutaj ćwiczący trenują układu obrony oraz ataku. Są to układy formalne, takie same dla wszystkich grup treningowych. Trzeba się ich nauczyć na pamięć. Tak naprawdę to właśnie kata były tradycyjnym sposobem na przekazanie konkretnej wiedzy o karate.

Kata również wykonywane są w rzędzie. Prowadzący wydaje konkretną komendę (nazwę kata), a uczniowie rozpoczynają układ. Przedostatnim elementem jest kumite, a więc wolna walka. Ostatnia część to iken. Jest to trening technik wywodzących się ze stylu chińskiego.