Przejdź do treści

Pomoce dydaktyczne dla fizyków

 

Fizyka to obok matematyki kolejny przedmiot, z którego rozumieniem uczniowie mają największe problemy. Wymaga ona bowiem logicznego myślenia oraz dobrego rozumienia zasad, które działają wszędzie na świecie. Wiele z nich jest całkowicie naturalnych. Doświadczamy ich na co dzień i niektóre są oczywiste dla ucznia, inne z kolei niekoniecznie.

Pomoce szkolne w nauczaniu fizyki

Fizyka pomoce szkolneFizyka jest przedmiotem, który dotyczy mechanizmów, które działają na otaczający nas świat oraz na nas samych. Oparta jest głównie na doświadczeniach i wyjaśnieniu, dlaczego natura działa w ten sposób. Przy takim przedmiocie jak fizyka profesjonalne pomoce szkolne czasem będą bardziej potrzebne, czasem mniej. Niektóre zjawiska takie jak grawitacja czy elektryzowanie się włosów przy pomocy grzebienia łatwo wywołać i wyjaśnić, inne z kolei, czyli na przykład zjawisko załamania światła czy istnienie pola magnetycznego trudniej. Zwłaszcza kiedy nie ma się odpowiednich pomocy dydaktycznych. Są one niezbędne, by pokazać uczniom zjawiska, których bez odpowiednich przyrządów, nie byliby w stanie dostrzec. Pomoce szkolne takie jak tablice ze wzorami, specjalne magnesy, pola siłowe czy też takie specjalistyczne urządzenia jak na przykład luksometr z pewnością urozmaicą lekcję, a także zwiększą wiedzę empiryczną uczniów na temat otaczających ich zjawisk. Równie ważne jest posiadanie w szkolny dziale pomocy dydaktycznych różnych urządzeń pomiarowych. Pozwolą one na sporządzenie dokładnych obliczeń, niezbędnych do sformułowania rzetelnych wniosków na temat doświadczeń.

Sprzęty tego typu można łatwo zakupić przez internet. Wiele sklepów online oferuje pomoce naukowe dla nauczycieli i zaopatrzenie sal lekcyjnych. Stanowią one ciekawe uzupełnienie typowych lekcji, gdzie uczeń zwykle pracuje z podręcznikiem. Dzięki temu łatwiej przyswoi wiedzę i więcej wyniesie z zajęć, co w przyszłości będzie skutkować lepszym rozumieniem zagadnień fizyki.