Przejdź do treści

Poliwęglan komorowy a lity

poliwęglan komorowy

Trwałe elementy zawsze są chętnie wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju budowach. Są one bowiem bardzo odporne i mogą posłużyć przez wiele lat. Takim elementem są na pewno rzeczy wykonane z poliwęglanu. Jest to tworzywo, które niełatwo jest złamać. 

Czym różni się poliwęglan komorowy od litego?

poliwęglan komorowy

Może przybierać bardzo różne formy w zależności od tego, co się chce z niego stworzyć. Najczęściej wykonywane są z niego jednak wszelkiego rodzaju zadaszenia. Daszek z poliwęglanu nad wejściem do budynku to dość częsty widok. Poza tym poliwęglan komorowy może posłużyć jako dach pięknej altany. Poliwęglan lity z natury jest przezroczysty, jednak można znaleźć także płyty poliwęglanowe barwione. Najczęściej są one wówczas brązowe albo na przykład w kolorze szarym. Najczęściej jednak uznaje się przezroczystość tego tworzywa za jego zaletę i nie próbuje się tej cechy zmieniać. Najlepszy poliwęglan komorowy wygląda nieco odmiennie niż lity. Nie jest tak jednorodny. On także jednak znajduje szerokie zastosowanie. Mimo wszystko jednak jest tańszy niż lity. Płyty poliwęglanowe są wykorzystywane jako osłony dla maszyn. Wyjątkowa trwałość tego tworzywa sztucznego powoduje, że stanowi ono niejednokrotnie specjalną ochronę ważnych i drogich urządzeń. Chroni także ludzi przed deszczem i gradem. Nieraz z poliwęglanu wykonuje się na przykład ochronę chociażby dla tablic ledowych. Poza tym poliwęglan lity jak i komorowy wykorzystuje się do tworzenia wytrzymałych ścianek. Kiedy chce się stworzyć wydzieloną i zadaszoną przestrzeń, poliwęglan sprawdza się świetnie. Nie jest on materiałem tanim, ale na pewno skutecznym i taki, który posłuży przez wiele lat, jeśli tylko odpowiednio się go zainstaluje. Wykonuje się świetliki z poliwęglanu, które stanowią ciekawy element każdego budynku. Nie ma obaw, że w tym miejscu przestrzeń będzie się na przykład za bardzo nagrzewała, bowiem poliwęglan nie wchłania dużej ilości energii. Jeśli chodzi o pozostałe cechy, to na pewno ciekawą kwestią jest możliwa obróbka poliwęglanu. Jest on w niej bardzo łatwy. Jest tworzywem, które może być dowolnie formowane. Jest to materiał bardzo plastyczny. Późniejsza obróbka także nie stanowi przeszkód, ponieważ możliwe jest bezproblemowe cięcie. Można także bez problemu wiercić w poliwęglanowej płycie dziury i on się nie złamie. Jest właśnie bardzo na nie odporny.

Poza tym można wykonać frezowanie na zimno i ciepło. Dość łatwo da się także płyty poliwęglanowe kleić, kiedy zajdzie taka potrzeba. Kiedy chce się zaś wykonać z poliwęglanu łuk może się okazać, że konieczne będzie wygięcie płyt z niego wykonanych, co również nie stanowi problemu.