Przejdź do treści

Podłączanie nowej maszyny w zakładzie produkcyjnym

Zakup nowej maszyny w firmie jest związany zazwyczaj z koniecznością rozbudowy produkcji lub jej unowocześnienia. Sam zakup to jednak nie koniec procesu wdrożenia maszyny w ciągu produkcyjnym. Równie ważny jest także proces jej instalacji, który nie jest łatwą sprawą. Nie wystarczy tylko i wyłącznie postawić maszynę i podłączyć ją do prądu, gdyż istnieje tutaj o wiele więcej problemowych czynników.

Instalowanie maszyny przez fachowych wykonawców

instalacja maszyn przez fachowcówMaszyny w zakładach produkcyjnych mają różną wielkość, są małe maszyny umieszczone na jednej palecie, a także wielkie maszyny, które przyjadą do nas w kilku kontenerach morskich. Instalacja maszyn w miejscu produkcji polega na zorganizowaniu miejsca, gdzie dana maszyna będzie postawiona, zapewnieniu jej źródła zasilania i wpięciu ją w istniejący ciąg produkcyjny i automatykę przemysłową. Ciężko jest zrealizować tak duże przedsięwzięcie korzystając tylko z niedoświadczonej załogi, która nie miała nigdy nic wspólnego z daną maszyną. Zaleca się aby była wykonywana instalacja maszyn przez fachowców znających się na danym typie maszyn. Takich fachowców uzyskamy w firmach, które produkują te maszyny lub też takich, które specjalizują się w podłączaniu różnych typów maszyn. Zauważmy, że do podłączenia maszyny jest potrzebna duża liczba różnych rodzajów pracowników od mechaników poczynając, a na elektrykach i automatykach kończąc. Dobrze jest postawić na fachowców, aby uniknąć błędów, które wpłyną na funkcjonowanie maszyny.

Dobrze prosperujący zakład produkcyjny inwestuje w swój rozwój i stara się na bieżąco modyfikować i unowocześniać swój park maszynowy. Z tego powodu co jakiś czas wymienia się swoje maszyny na zupełnie nowe, które trzeba podłączyć do istniejącego ciągu produkcyjnego, tak aby zastąpiły one stare, wysłużone i zużyte elementy. Wymaga to jednak pewnej fachowej wiedzy w tym zakresie.