Przejdź do treści

Opłacalne cięcie z użyciem lasera

niedrogie cięcie plexi laserem

Szkło akrylowe stało się niezwykle popularnym materiałem w ostatnich czasach, istnieje ogromna gama jego zastosowań w różnych gałęziach gospodarki. Jego cechy charakterystyczne gwarantują mu taką uniwersalność. Jest ono niezwykle tanie w produkcji, oraz charakteryzuje się bardzo dobrą przezroczystością. Dlatego też jest to bardzo dobry zamiennik dla droższego szkła kwarcowego.

Zalety laserowego cięcia plexi

niedrogie cięcie plexi laseremDodatkowo jest ono w zupełnie odporne na światło ultrafioletowe i zdecydowanie wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne niż szkło tradycyjne. Pleksiglas posiada także bardzo niską temperaturę mięknienia i depolaryzacji, co jest niezwykle dobrą cechą, gdyż zdecydowanie ułatwia jego recykling i ponowne użycie. Nie obejdzie się jednak bez wad, materiał ten jest bardzo miękki, dlatego też jest niezwykle podatny na wszelkiego rodzaju zarysowania, odpryski i wgłębienia. Dlatego też dzielenie tego materiału przez długi czas było bardzo nieefektywne. Jednak dziś stało się niedrogie cięcie plexi laserem, co jest opcją niesamowicie wygodną. Fragmentacja tego materiału za pomocą urządzeń mechanicznych często wynikała w tworzeniu sporej ilości zarysowań na brzegach, które były postrzępione z licznymi odstającymi wiórami i uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei cięcie laserem zapewnia bardzo czystą linię cięcia, co z kolei przekłada się na lepszą jakość i większą ilość materiału dostępnego do użycia.

niedrogie cięcie plexi laseremZwykle szkło akrylowe pocięte różnego rodzaju piłami nie nadaje się do bezpośredniego użytku przez co często trzeba szlifować jego krawędzie by uzyskać z powrotem pożądaną gładkość materiału. Jest to bardzo nieopłacalne, ponieważ w takcie takiej obróbki tracimy jakąś część materiału, co zdecydowanie nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem marnującym nasze środki, jak małe by one nie były. Dlatego też tradycyjne metody coraz częściej ustępują nowoczesnemu cięciu laserem, które nie strzępi, nie dziurawi, ani nie rozrywa materiału w momencie jego cięcia. Można by także wywnioskować, że ze względu na niską temperaturę topnienia pleksiglasu, laser jest w stanie go stopić. Jednak nie jest to prawda, odpowiednio ustawiony laser tnie zbyt szybko by materiał zdążył się nagrzać do tego stopnia, gdzie zacznie się on topić. Kolejnym plusem lasera jest to, że jest on kompletnie automatyczny i nie wymaga ingerencji człowieka.

Wystarczy wgrać gotowy projekt do komputera, który zacznie wycinać dane elementy z przygotowanych płyt plexi. Wystarczy ustawić odpowiedni program z uwzględnieniem materiału i jego grubości. Komputer automatycznie dostosowuje siłę lasera, który tnie bardzo szybko i skutecznie.