Przejdź do treści

Ogrzewanie domowe bazujące na podczerwieni

Promieniowanie w pierwszej kolejności kojarzy się większości z nas z promieniami słonecznymi. Jest to całkiem dobre skojarzenie w przypadku tego tekstu, ponieważ jego tematem będzie ogrzewanie bazujące na podczerwieni, która wykorzystuje dokładnie te same mechanizmy związane z ogrzewaniem otoczenia, co – dobrze nam znane – promienie słoneczne.

Jak działają panele na podczerwień?

panel na podczerwieńWśród wielu propozycji dotyczących ogrzewania naszych domów, ale także miejsc pracy, pojawił się także panel na podczerwień. Jest to panel, wmontowywany w ścianę pomieszczenia, który do ogrzewania wykorzystuje podczerwień. Podczerwień sama w sobie nie emituje ciepła, ale energię. Energia ta, pochłaniana przez obiekty zamieniana jest w ciepło. Oznacza to, że panel znajdujący się w pomieszczeniu, emituje energię, która jest pochłaniana przez osoby przebywające w danym pomieszczeniu, ale także przez przedmioty znajdujące się w nim, oddając ciepło do otoczenia. Dzięki temu, w przypadku ogrzewania bazującego na podczerwieni, nie możemy mówić o „zimnych punktach” w pomieszczeniu. W tym przypadku na pewno nie będziemy mieli do czynienia z nierównomiernie rozkładającą się temperaturą w danym pomieszczeniu. Jednocześnie, ze względu na swój mechanizm działania, panele na podczerwień, nie wykorzystują do ogrzewania ruchu powietrza, a więc są rozwiązaniem dobrym dla alergików, których uczula wirujący w powietrzu kurz.

Zakup paneli emitujących promieniowanie podczerwone może okazać się dobrą inwestycją dla naszego domu lub też obiektu firmowego. Jest to rozwiązanie ekologiczne, a dodatkowo pozytywnie wpływa w wielu aspektach na nasze zdrowie. Musimy jednak liczyć się z tym, że koszt zakupu paneli może być wyższy od zakupu tradycyjnych grzejników elektrycznych.