Przejdź do treści

Ogrodzenia metalowe – montaż, czyszczenie i konserwacja

ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe są niejednokrotnie wybierane przez osoby, które budują swój pierwszy dom. Wiedzą one, że takie ogrodzenia są najlepsze, ponieważ będą one zawsze dobrze wyglądy, a przy tym będą trwałe i stabilne. Jednak to nie wyczerpuje wszystkiego co wiemy na temat takich ogrodzeń.

Ogrodzenia metalowe – łatwy montaż

ogrodzenia metaloweJeśli nie będziemy się nimi odpowiednio zajmować to nawet najlepsze ogrodzenia z Warszawy od renomowanej firmy nie będą spełniały naszych oczekiwań. Warto się zatem zastanowić jak powinny być zamontowane ogrodzenia metalowe, a następnie jak powinniśmy o nie dbać, czyścić, konserwować. Zacznijmy zatem od początku. Takie ogrodzenia, jak na przykład ogrodzenia panelowe, są bardzo łatwe do zamontowania. Najpierw zaczyna się od wylania betonowej podmurówki. Wykonuje się linię, gdzie będzie postawione ogrodzenie, potem wykopuje się tam płytki dół na kilkanaście centymetrów szerokości, który jest następnie zalewany betonem. Oczywiście dokoła stawia się drewniane małe szalunki, dzięki czemu beton się nie rozlewa. Podmurówka jest kilka centymetrów ponad ziemią, więc takie zabiegi są niezbędne. Czasem ogrodzenia montowane na słupach wymurowuje się w podmurówkę i zalewa na dodatkowym wzmocnieniu. Wiele z nich jednak montuje się na podmurówce. Na przykład ogrodzenia żaluzjowe. One nie wymagają większego wzmocnienia, a do tego same w sobie są wystarczająco trwałe. Podmurówka jest przy tym jedynie wsparciem i podstawą dla przęseł ogrodzeniowych. Pamiętamy, że każde ogrodzenie musi być zamontowane prosto, co zapewni mu stabilność. Jeśli elementy ogrodzenia nie będą się stykały to powstaną przerwy, a przy tym ogrodzenie może być chybotliwe. Przejdźmy zatem do czyszczenia i konserwacji ogrodzeń. Jeśli posiadamy ogrodzenia panelowe to nie musimy się martwić o ich czyszczenie. Druty są tak wąskie, ze kurz czy błoto się na nich nie osadza. Jeśli jednak mamy ogrodzenia palisadowe to mają one grube przęsła, które warto jest przynajmniej od czasu do czasu przetrzeć dokładnie wilgotną szmatką, a potem na sucho, by nowy kurz się nie osadzał.

Jeśli chodzi o konserwację to metalowe ogrodzenia metalowe powinny być same w sobie dobrze zabezpieczone przez czynnikami atmosferycznymi, jednak rdza i tak może się w nie wdać. Warto zatem zadbać o to, by od czasu do czasu zająć się zabezpieczeniem ogrodzenia i zaopatrzenie się środki uodparniające ogrodzenia na rdzę, odbarwienia i inne uszkodzenia. Dzięki takim zabiegom na pewno nasze ogrodzenia będą dobrze się trzymały i nie będziemy się musieli nimi martwić.