Przejdź do treści

Ogrodzenia budowlane i drogi tymaczasowe

Organizując budowę umieszcza się na niej terenie wiele elementów, które mają charakter tymczasowy. Do nich zalicza się ogrodzenie, drogi, zaplecze sanitarne, czy składowiska.

Jaką mają funkcję ogrodzenia budowlane?

ogrodzenia budowlane

Wiadomo, po zakończeniu prac budowlanych te elementy zostaną rozebrane, jednak podczas prac budowlanych są one konieczne i muszą zostać umieszczone na placu budowy. Zacznijmy od ogrodzenia budowy, bez którego nie można zacząć prac budowlanych. Ogrodzenia budowlane wpływają na to, że nikt obcy i niepowołany nie kręci się po budowie. Także takie ogrodzenie budowlane wpływa na zwiększone bezpieczeństwo dla przechodniów. Ogrodzenia tymczasowe obecnie montuje się bardzo szybko, gdyż najczęściej są to gotowe elementy, które mocuje się w specjalnych stópka. Wystraszy je jedynie ze sobą połączyć i już powstaje gotowe ogrodzenie tymczasowe na terenie budowy. Takie ogrodzenia są wielokrotnego użytku. Dlatego wiele firm trudni się ich wynajmem. W Warszawie bez problemu znajdziemy firmę, które wynajmuje ogrodzenia metalowe tymczasowe dla firm budowlanych. Wiadomo, większe firmy posiadają takie ogrodzenia swoje, jednak mniejszym firmom budowlanym to się po prostu nie opłaca. Oprócz ogrodzeń, również na placu budowy wykonuje się drogi tymczasowe. Takie drogi projektuje się zależnie od tego, jakie pojazdy będą się po nich poruszać. Mogą one zostać utwardzone specjalnymi płytami prefabrykowanymi, ale również żużel, brukiem, żwirem, kamieniem czy betonem. Podczas projektowania takich dróg należy uwzględnić wiele czynników, jak na przykład warunki hydrologiczne, przypuszczalne obciążenie drogi czy jak długo będzie korzystało się z danych dróg tymczasowych na terenie budowy. Układ dróg na terenie budowy zależy od tego czy znajduje się w ogrodzeniu tymczasowym jedna brama wjazdowa czy dwie. Jeśli znajdują się dwie, to wtedy najczęściej tworzy się drogi jednokierunkowe o charakterze przelotowym lub obwodowym. Natomiast jeśli na placu budowy znajduje się jedna brama wjazdowa to najczęściej drogi tymczasowe maja charakter promienisty, wahadłowy lub jednokierunkowy pierścieniowy. To ile bram się znajduje zależy od układu dróg publicznych, czy drug dojazdowych na teren prowadzonych prac budowlanych.

Drogi tymczasowe podobnie jak ogrodzenia tymczasowe na terenie budowy są bardzo ważne i każdy kierownik budowy powinien zadbać aby się one na placu budowy znalazły. Drogi są ważne, bo dzięki nim ciężki sprzęt czy materiały budowane mogą dotrzeć na miejsce. A dzięki ogrodzeniu zwiększony jest aspekt bezpieczeństwa.