Przejdź do treści

Ochronne płytki do placów zabaw

Po ostatnim głosowaniu nad nowym projektem osiedlowym zapadła decyzja o odnowieniu placów zabaw na całym osiedlu. Nic dziwnego, gdyż place te były od dawna bardzo zapuszczone, i nieszczególnie nadawały się do czegokolwiek, więc ich odnowa spotkała się  z ogromną aprobatą.

Płytki do wykładania placów zabaw

duże gumowe płytki na plac zabawJednym z najbardziej niecodziennych elementów nowego placu zabaw było podłoże. Plac nie miał być bowiem wyłożony betonową kostką, jak większość innych miejsc tego typu, a bezpiecznymi płytami z gumy, które wyglądają identycznie jak podłoże z kostki, aczkolwiek amortyzują upadki i zapobiegają większości kontuzji, jakie zdarzają się najmłodszym na placach zabaw. Duże gumowe płytki na plac zabaw można było dostać u producentów placów zabaw oraz siłowni terenowych, w bardzo dużej ilości różnych wariantów. Zazwyczaj różniły się one wyglądem, i często przypominały betonowe podłoże, lub kostkę często służącą do wykładania podłoża na placach zabaw, aczkolwiek kilka odmian posiadało bardziej reprezentacyjny wygląd. My jednak wybraliśmy dość klasycznie wyglądające płytki, upodobnione do najprostszego betonowego podłoża. Mimo prostoty miały one swój unikalny urok i dobrze wpasowywały się do otoczenia. Takie płytki musiały być przymocowane do podłoża za pomocą kleju lub też gwoździ montażowych, choć ta ostatnia metoda nie była zalecana, gdyż mogła zmniejszyć znacznie walory płytek.

Po prawidłowym położeniu, płytki mogły być używane już po dwunastu godzinach od zakończenia prac i naniesienia kleju na podłoże. Gumowe płytki kładzione na betonowej podstawie okazały się najbezpieczniejszym, ale również bardzo efektownym, sposobem na wykończenie nowych placów zabaw, więc obecnie stosujemy je we wszystkich nowych placach jakie budowane są na osiedlu.