Przejdź do treści

Nowoczesne akumulatory do jachtów

 

Nie wszystkie jachty średniego zasięgu posiadały możliwość zasilania urządzeń podczas postoju na kotwicy. Częściej niż rzadziej okazywało się, iż jednostki starszego typu nie miały takiej możliwości, więc ich silniki musiały być stale włączone. Był to czasem problem podczas rekreacyjnych rejsów na otwartym morzu.

Akumulatory do jednostek morskich o wysokiej pojemności

akumulatory do jachtówRazem z zaznajomionymi kapitanami, pilotującymi właśnie tego typu jednostki, zgodnie stwierdziliśmy iż ciągła praca silnika nie jest optymalnym rozwiązaniem zasilania. Zużycie paliwa było bowiem zdecydowanie za wysokie, czasem zbyt wysokie jak na pojemności baków jednostki, co w wielu przypadkach było niedopuszczalne. Idealnym rozwiązaniem było zamontowanie zewnętrznego źródła zasilania, w formie akumulatorów. Standardowe rozruchowe akumulatory do jachtów nadają się do tego celu idealnie, mając wysoką pojemność, i zabezpieczenia chroniące przed wpływem słonej wody i zasolonego powietrza. Mogą one bez trudu być źródłem zasilania dla wszystkich urządzeń pokładowych po wyłączeniu silnika, a w razie potrzeby nie ma również problemu by były przez silnik ładowane w trakcie rejsu. W przypadku użycia jednego akumulatora do zasilania standardowego wyposażenia nawigacyjnego i oświetlenia jednostki, może on pracować nieprzerwanie nawet do siedmiu godzin. Z racji niewielkich rozmiarów, stworzenie magazynu energii z kilku takich akumulatorów nie jest najmniejszym problemem.

Są one również bardzo łatwo dostępne, w najróżniejszych odmianach, w każdym sklepie z wyposażeniem do jednostek morskich. Kapitanowie z większym budżetem wybierają często większe, pojemniejsze akumulatory o zdecydowanie lepszej wydajności, choć tańsze warianty wcale nie są gorsze, mając tylko mniejszą pojemność.