Przejdź do treści

Nietypowe ogrodzenie z kamienia – gabiony

gabion - materiał

Nowoczesny styl w budownictwie wymaga także nowoczesnego podejścia do ogrodzenia działki. Tradycyjne drewniane płoty czy ceglane mury coraz rzadziej pasują do charakteru domu, a ogrodzenia w całości wykonane z siatki czy panelowe wydają się zbyt mało solidne.

gabiony z granituTaką solidność i współczesny wygląd zapewniają ogrodzenia gabionowe. Skręcane panele stalowe tworzą „klatkę” – zwykle prostokątną lub okrągłą – którą wypełnia się materiałem o podobnych rozmiarach i kolorze. Standardowym materiałem na wypełnienie gabionów są kamienie, przeważnie białe i szare, jednak w roli dekoracji tworzone są także pasy z kamieni o innym rozmiarze i kolorze.

Innym materiałem na ogrodzenia gabionowe mogą być kawałki drewna czy nawet cegła rozbiórkowa, jest więc to ogrodzenie ekologiczne, pozwalające na ponowne wykorzystanie surowców i ochronę środowiska.

Niewątpliwą zaletą gabionów jest ich nowoczesny styl, trwałość i solidność. Panele stalowe są odporne na korozję, a samo ogrodzenie jest nad wyraz trwałe i solidne. Ponieważ formy na gabiony przyjmują różne kształty i rozmiary, tworzy się z nich zarówno murki (wysokie dookoła działki i niskie, wydzielające poszczególne części ogrodu), jak i słupy, czasem również podstawy ław i stołów. Dzięki temu możliwe jest stworzenie spójnego otoczenia i wystroju ogrodu, zaczynając od ogrodzenia, a kończąc na grillach, ławkach i kwietnikach.

 ogrodzenia gabionowe