Przejdź do treści

Nawóz wapienny do uprawy

Jeśli zwrócimy uwagę na to, iż nasze plony są słabe, a zbiory bardzo liche to oznacza to, że mamy do czynienia w brakach minerałów. Najczęściej jest to brak wapnia objawiający się wzrostem kwasowości gleby, a co za tym idzie funkcje fizjologiczne roślin są osłabione. Dlatego musimy w tej sytuacji zastosować nawóz bogaty w wapń przystosowany do gleb lekkich lub ciężkich.

Ważne nawożenie gleb uprawnych

nawozy wapienneKażda uprawa powinna być nie tylko odpowiednio nawadniana i chroniona przed szkodnikami, ale również nawożona. Zanim jednak przystąpimy do nawożenia naszego podłoża powinniśmy sprawdzić odczyn naszej gleby, byśmy mogli dobrać odpowiedni produkt oraz jego ilość. Mierniki chemiczne oraz elektryczne dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Kiedy wiemy, iż gleba ma wysoki odczyn kwasowy musimy zmienić go na obojętny bądź lekko alkaliczny. Do zmiany tego pH służą nawozy wapienne. W ofercie wielu sklepów dostaniemy nawozy tlenkowe odpowiednie do upraw profesjonalnych i mających glebę ciężką. Musimy tutaj uważać, aby nie zastosować za dużo produktu oraz dawkować go jedynie w dni bezwietrzne, ponieważ bardzo pyli. W przypadku upraw w naszym ogrodzie przy domu powinien wystarczyć nawóz węglanowy. Można go stosować do gleb lekkich i ciężkich, a przy okazji bardzo trudno dać go o wiele za dużo. Mimo to jego poziom utrzymuje się długi czas. Dostosujmy odpowiedni nawóz do rodzaju naszego podłoża i potrzebną ilość, aby pH było odpowiednie.

Bez względu na to czy mamy uprawę profesjonalną, czy domowy ogródek musimy wspierać nasza glebę odpowiednimi nawozami. W przypadku kwasowego pH niezwłocznie musimy zmienić je na obojętne, ponieważ kwasowe nie służy funkcjom fizjologicznym roślin. Kiedy unormujemy te odczyny nasze plony będą o wiele lepszej jakości.