Przejdź do treści

Narożnik, kanapa czy sofa – wybór mebli wypoczynkowych

mały narożnik

Meble wypoczynkowe są jednym z najważniejszych elementów w domu, bez wielu rzeczy możemy się obejść przez pewien czas, ale bez wygodnych mebli tapicerowanych choćby tych podstawowych jednak może być dość ciężko, Na co jednak zwracać uwagę i co jest szczególnie istotne przy ich wyborze, by rzeczywiście były one tak wygodne jak tego sobie życzymy i by sprzyjały relaksowi?

Mały narożnik w różnych kolorach

mały narożnikA do tego by łączyły one estetykę z wysoką funkcjonalnością? W zasadzie jest tu kilka punktów wspólnych. I tak na początku najlepiej będzie określić jakiego rodzaju mebla wypoczynkowego szukamy, czy ma to być kanapa z funkcją spania, minimalistyczna sofa czy też może marzy nam się wygodny narożnik. Choć te ostatnie kojarzą nam się raczej z tym, że nadają się jedynie do wielkich salonów, to jednak obecnie na rynku z powodzeniem znajdziemy także mały narożnik z zagłówkami, bez, w różnych kolorach i wykonany z różnych materiałów, który to z powodzeniem wstawimy nawet do salonu o mniejszym metrażu. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy tylko o tym, by dobrze pomierzyć potrzebną powierzchnię, oraz by właściwie wybrać z której strony ma być dostawka narożnika. Jeśli już określimy jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze zasada jest wspólna dla wszystkich tych rodzajów mebli wypoczynkowych. Patrzymy na rodzaj obicia, na ten aspekt zwracamy zwykle uwagę w kwestii estetyki, podczas gdy wpływa ona także mocno na kwestie użytkowe.

mały narożnikW zależności od potrzeb wybierajmy materiały, które się łatwo części, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, np. na rozdarcia, które słabo wchłaniają płyny, co ułatwia utrzymanie ich w czystości, itd.. Możliwości mamy tutaj całkiem sporo, warto także zwrócić uwagę czy kanapa, czy też sofa ma zdejmowane przykrycie, które można oddać do prania, gdy się zabrudzi lub też wymienić, jeśli nam się na przykład to obecne znudzi. Nie jest to szczególnie popularne rozwiązanie, jednak można znaleźć takie modele na rynku. Drugą kwestia jaką powinniśmy brać pod uwagę jest rodzaj wypełnienia zastosowany w materacu – siedzisku, jeśli mebel wypoczynkowy ma dodatkowo pełnić funkcje spania kwestia ta staje się jeszcze ważniejsza. Sprężyny bonelowe na chwile obecna to rozwiązanie mało już atrakcyjne, jeśli ma to być materac sprężynowy to wybierajmy tylko te kieszeniowe, lepiej sprawdzi się jednak wysokiej jakości pianka im większa jej sprężystość tym lepiej.

Dodatkowo dobrze by taki materac miał kilka warstw, dzięki czemu będzie zapewniał większy komfort wypoczynku. Wybierając meble wypoczynkowe oczywiście bierzmy pod uwagę ich walory estetyczne przede wszystkim jednak powinniśmy się kierować tym na ile będą one wygodne i funkcjonalne.