Przejdź do treści

Najlepszy dach ze strzechy trzcinowej

Niedawno zamawialiśmy strzechę z trzciny do pokrycia dachów budynków w całym skansenie, zgodnie z projektem historycznym, choć wtedy dowiedzieliśmy się od załogi która zakładała owe dachy, iż są one coraz częściej używane do dekoracji prywatnych domów. Najczęściej taki dach jest już zaprojektowany na poziomie budowy domu, choć może być wykonany nawet w domu już wykończonym.

Dachy ze strzechy trzcinowej do domów

pokrycia dachowe z trzcinyDach ze strzechy to nadal bardzo oryginalny, estetyczny, a przede wszystkim bardzo skuteczny dodatek do każdego domu. Z informacji które otrzymaliśmy od posiadaczy takiego dachu wynika, iż znacznie lepiej izoluje on wnętrze domu i zapobiega wytracaniu temperatury niż jakikolwiek standardowy dach, nawet wzmocniony termoizolacyjnie. Na dodatek, strzecha jest odporna na wysokie temperatury, zabezpieczona przed ogniem, ale również wodoodporna. Po prawidłowym wysuszeniu nie gnije ona w ogóle, i może być używana przez cały czas istnienia domu. Pokrycia dachowe z trzciny są na tyle popularne iż poszukiwanie firmy montującej takowe w prywatnych domach nie zajęło nam długo. Założenie dachu z trzcinowej strzechy wymagało co prawda dość dużych modyfikacji w domach, usunięcia starego dachu oraz izolacji cieplnej, oraz stworzenia nowej powierzchni dachu, aczkolwiek nie było to tak czasochłonne zadanie jak się spodziewaliśmy.

Same dachy miały trwałość porównywalną do powierzchni z dachówek, choć wedle nas wyglądały znacznie bardziej imponująco i przyciągały uwagę z racji zauważalnie odmiennego wyglądu na tle pozostałych budynków w okolicy. Ich charakterystyka była również znacznie lepsza, zwłaszcza pod kątem zatrzymywania ciepła. Nie tylko pozwalały na lepsze ogrzewanie pomieszczeń, ale również zapobiegały nadmiernym skokom temperatury latem.