Przejdź do treści

Na czym polega zakładanie i projektowanie ogrodów?

Projektowanie ogrodów

Każdy kto posiada własny ogród z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści z niego płynie. To przestrzeń, która umożliwia odpoczynek, rozrywkę czy przebywanie z bliskimi na świeżym powietrzu.

Jak wygląda projektowanie ogrodów przez profesjonalistów?

Poranna kawa w nasłonecznionej altanie, relaks pod drzewemProjektowanie ogrodów na kanapie czy zimny drink na leżaku latem to to, za czym przepada chyba każdy właściciel chociażby najmniejszego ogródka. By jednak było to możliwe w pierwszej kolejności taka przestrzeń musi powstać. Możemy sami próbować uporać się z tym zadaniem bym zdać się na profesjonalne usługi ogrodnicze. Tutaj kwestią decydującą jest najczęściej budżet, ponieważ kompleksowe zakładanie ogrodów może nieźle nadszarpnąć budżet, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Kraków.. Wszystko zależy od tego, jak wiele prac należy wykonać na terenie, albo jak spore są wymagania klienta. Zazwyczaj pierwszym etapem jest projektowanie ogrodów w Krakowie w oparciu o oczekiwania klienta i teren jakim dysponujemy. Najwięcej pracy wymagają ogrody wykonywane od podstaw, ale jest to także doskonała okazja na wdrożenie funkcjonalnych rozwiązań. Najczęściej praca rozpoczyna się od równania terenu, sprawdzania jakości i rodzaju gleby i tym podobnych aspektów. Następnie można przejść do wykonywania systemów nawadniających, siatek przeciwko kretom czy zbiornika wodnego. Ważnym etapem jest podział przestrzeni i funkcja jaką będzie pełnił ogród. Można postawić w całości na estetykę i rekreację – to opcja najczęściej wybierana przez osoby starsze lub bezdzietne. Inaczej wygląda projektowanie ogrodów dla klientów z dziećmi lub zwierzętami. Wtedy zazwyczaj wydziela się przestrzeń do zabawy, na której staną huśtawki, piaskownica czy basem lub wybieg dla zwierząt. Często też klienci decydują się na część ogrodu przeznaczoną na rozrywkę i relaks – altanę, meble ogrodowe, grill czy leżaki. W innej części zaś chcą mieć miejsce na mały warzywniak, drzewka owocowe lub sadzenie kwiatów. Zakładanie ogrodów w dużej mierze obejmuje także rozmieszczenie punktów świetlnych lub prace brukarskie. Głównym zamierzeniem profesjonalnej aranżacji terenu jest doprowadzenie do tego, by ogrody były estetyczne, funkcjonalne i spełniały oczekiwania oraz potrzeby wszystkich domowników. Oczywiście firmy świadczące usługi ogrodnicze zajmują się także doraźnymi pracami, takimi jak koszenie trawników, grabienie liści, nawożenie, czy odśnieżanie zimą.

Wszystko zatem zależy od budżetu – w Krakowie z pewnością będziemy musieli przygotować nieco więcej gotówki na nawet najprostsze prace. Z drugiej strony, dla wielu z nas największą przyjemnością jest zrobienie czegoś w swoim ogrodzie samemu.