Przejdź do treści

Młoty Charpy’iego w budownictwie

 

Branża budownicza jest jedną z wielu, która wykorzystuje możliwości prezentowane przez młoty Charpy’iego. Dzięki tym maszynom możliwe jest sprawdzenie możliwości budulca – jego wytrzymałość, twardość i odporność na niesprzyjające warunki. Testy te zapewniają bezpieczeństwo wszystkich mieszkających w danej budowli, dlatego są one koniecznością w trakcie budowy.

Testy młotem Charpy

młot charpyMoże powinienem pokrótce opisać, czym są młoty Charpy. Jest to maszyna testująca wytrzymałość materiału na uderzenia. Konkretnie jest to faktyczny młot zamocowany do odpowiedniej maszyny hydraulicznej lub maszynowej poruszany w sposób wahadłowy. W nowych modelach można ustalać kąt i siłę jego uderzeń, oraz z łatwością obliczyć, jaka siła jest potrzebna do całkowitego roztrzaskania przedmiotu. Jest to możliwe dzięki obliczeniu wysokości, na którą młot się odbije po zniszczeniu testowanego elementu. Więc w czym młot Charpy jest potrzebny w budownictwie? Otóż można za jego pomocą sprawdzić jakość stali, której używamy do zbrojeń. Większość nowoczesnych budynków stawiana jest z żelazo-betonu, dlatego jest co sprawdzać. Można też wykorzystać go do zbadania jakości betonu. Wystarczy wykonać próbkę i sprawdzić, jakiej siły potrzeba do jej roztrzaskania. Jako że większość nowoczesnych młotów Charpy ma komorę testową zbudowaną z grubego pleksi, to nie ma co obawiać się ewentualnych odłamków betonu.

Dzięki użyciu takiego młota do testów oszustwa typu zła jakościowo stal lub zbyt rozrobiony beton nie wchodzą w grę – co w tej konkretnej gałęzi przemysłu jest absolutnie nieocenioną przewagą. Dlatego każdy przedsiębiorca budowlany – niezależnie od tego, czy kupuje stal atestowaną czy nie – powinien zaopatrzyć się przynajmniej w jedną sztukę, by móc sprawdzić przynajmniej jedną sztukę z partii.