Przejdź do treści

Miejsce na domową elektrownię wiatrową i słoneczną

Fotowoltaika

Ostatnimi czasy nastąpił duży wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii. Coraz częściej na dachach domów pojawiają się panele fotowoltaiczne, a gdzieniegdzie powoli, z racji krótkiego okresu występowania na rynku, pojawiają się domowe elektrownie wiatrowe.

Co warto wiedzieć o odnawialnych źródłach energii?

Jeżeli rozważamy inwestycję w tego typu rozwiązania na potrzeb1010y domowego użytku dobrze jest najpierw co nieco Elektrownia wiatrowa dowiedzieć się o odpowiedniej lokalizacji dla takich urządzeń. Wiele osób uważa, że to z jaką siła działa domowa elektrownia wiatrowa zależy od tego, jakie parametry posiada turbina. Natomiast w rzeczywistości duże znaczenie ma również położenie geograficzne konstrukcji. Z racji tego, że domowa elektrownia wiatrowa, przetwarza prąd pozyskany z energii wiatrów najlepiej sprawdzi się ona na terenach charakteryzujących się dużą wietrznością. Są to oczywiście okolice pasma nadmorskiego od Świnoujścia do Zatoki Gdańskiej, a także tereny Suwalszczyzny. Występujące w tych rejonach regularne i intensywne porywy wiatru gwarantują najwyższą wydajność elektrowni wiatrowych. Zaś najmniej korzystne są tereny Małopolski, gdzie dni w większości są bezwietrzne. Warto zauważyć także, że ukształtowanie pobliskiego terenu, także w znacznym stopniu wpływa na wydajność, im mniej przeszkód tym jest ona niższa. Najlepszym miejscem na domową elektrownię wiatru jest powierzchnia dachu, bezpośrednio lub na maszcie. Z racji powiewów wiatru najczęściej nadchodzących od strony zachodniej, z pewnością jest to najlepsza strona na umieszczenie turbiny wiatrowej. Wydawać by się mogło, że instalacje fotowoltaiczne nie mają specjalnych wymagań co do lokalizacji. Wiadomo, że najlepszym położeniem będzie dach, jednak warto jest wziąć pod uwagę jego parametry, a także stronę by zyskać najwyższą wydajność. Przede wszystkim najlepiej by systemy fotowoltaiczne były skierowane na południe, gdyż to od tej strony padać będzie największa ilość słońca na panele fotowoltaiczne. Nie bez znaczenie jest także nachylenie dachu. Produkcja energii największa będzie w momencie gdy promienie słoneczne będą padać na panele pod kątem prostym. Instalacje fotowoltaiczna powinna znajdować się również z dala topograficznych i architektonicznych czynników mogących powodować zacienienie systemu, co powoduje spadek wydajności produkcji energii. Wiele czynników ma wpływ na wydajność urządzeń przetwarzających energię z odnawialnych źródeł energii. Dobór najodpowiedniejszego miejsca nie tylko zapewni sto procentowe ich wykorzystanie, ale także ma znaczenie finansowe.

Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie warto jest przeanalizować możliwości naszego położenia geograficznego i dopasować najbardziej odpowiednią metodę pozyskania energii z odnawialnych źródeł.

Więcej informacji o odnawialnych źródłach energii dowiesz się na www.arka-wroclaw.eu