Materiały stosowane do izolacji pionowej

W konstrukcji każdego budynku najbardziej kluczowym elementem są fundamenty. To one zapewniają stabilność całości, ale również są najbardziej narażone na działanie wilgoci oraz wody. Muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby nie dopuścić do przeniknięcia wody do pomieszczeń. Stosuje się w tym celu izolację pionową, dzięki której mury pozostaną suche.

Jak wykonuje się izolację pionową?

izolacja pionowaGrunt dookoła budynku jest pełny wilgoci a gdyby fundamenty nie posiadały odpowiedniej izolacji, zaczęłyby go wsiąkać. Doprowadziłoby to do szybkiego zagrzybienia i zapleśnienia ścian, co zagrażałoby zdrowiu domowników i stabilności całego budynku. Izolacja pionowa polega na zabezpieczeniu ściany w miejscu, gdzie styka się ona z glebą, co zapobiega przenikaniu wilgoci. Hydroizolacja jest układana bezpośrednio na ścianie fundamentu i osłaniana materiałem zatrzymującym ciepło, takim, który nie nasiąka wodą, jak na przykład pianka poliuretanowa. Tworzy ona jednolitą powłokę, która nie dopuszcza do przenikania zimna przez fundament muru. Taki rodzaj izolacji jest idealnie szczelny i trwały a woda nie obniża parametrów termoizolacyjnych pianki. Jest to rozwiązanie, które ochroni mury konstrukcji przez wiele lat. Należy również pamiętać, że w sytuacji kiedy ściany są najpierw ocieplane a potem izolowane, trzeba również użyć, na przykład folii kubełkowej, aby ochronić materiał przed zniszczeniem.

Ochrona budynków przed wnikaniem w nie wilgoci jest bardzo ważna dla komfortu życia mieszkańców i użytkowników, ale również dla stabilności całej konstrukcji. Specjaliści dbają o to, aby w nowym budownictwie fundamenty były szczelnie izolowane pionowo. Dzięki temu, ma się gwarancję zamieszkania w suchym i ciepłym miejscu, które przez wiele lat niczym nie zaskoczy.