Przejdź do treści

Kremowanie ciał zmarłych

Wiele osób życzy sobie, aby po śmierci skremowano ich zwłoki, informację o tym przekazują najczęściej bliskim osobom. Często nawet bez wyraźnej prośby tego rodzaju najbliżsi rezygnują z tradycyjnej formy pochówku. Wówczas koniecznością jest wybór urny, wybór jest na tyle ogromny, że trudno podjąć decyzję o zakupie. Warto wiedzieć, na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę.

Rodzaje urn na prochy zmarłych

urna w warszawieUrnę można zakupić w zakładzie pogrzebowym lub sklepie z akcesoriami funeralnymi. W ofertach znajdują się drewniane, marmurowe, a niektóre mogą być nawet spersonalizowane. Produkty występują w różnych rozmiarach i kształtach. Każda urna w Warszawie oraz innym mieście jest godna uwagi. Drewniana może być wykonana z dębu lub sosny, dodatkowo pokrywanych lakierem. Głównymi zaletami urn tego rodzaju są solidność i trwałość, dlatego są nieco cięższe od innych. Urny metalowe są równie wytrzymałe oraz zdecydowanie tańsze od powyżej wskazanych. Dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Kolejnym rodzajem urn są te wykonane z kamienia, na przykład marmuru, granitu, skały, czy onyksu. Są to jedne z najdroższych produktów, jednocześnie wykazują się dużą wytrzymałością i masą. Najtańszą opcją jest urna kompozytowa, czyli taka, która powstała z tworzyw sztucznych. Wyróżnia się ponadto urny ceramiczne, mosiężne, miedziane, ze stali nierdzewnej i brązu.

Poza materiałem, z jakiego powstała urna ważnym kryterium kształtu. Znaleźć można zarówno prostokątne, okrągłe, w kształcie łezki, jak i przypominające trumnę. Wielu producentów daje poza tym możliwość stworzenia urny w oparciu o specjalne wytyczne. Poszczególny urny różnią się między sobą także wielkością i pojemnością. Ostatni parametr to zazwyczaj 3, 4 lub 5 litrów. Dodatkową kwestią do ustalenia jest również ewentualne umieszczenie symboli religijnych na urnie.