Przejdź do treści

Korzystaj z okularów ochronnych

Aby zapobiec wypadkom w pracy, podczas których uszkodzeniu może ulec nasz wzrok. Każdego dnia wiele osób ulega wypadkom, bo nie nosi odpowiedniego sprzętu chroniącego oczy. Uszkodzenia oczu mogą być mechaniczne, cieplne i chemiczne. Jesteśmy także narażeni na promieniowanie.

Rodzaje okularów ochronnych

okulary ochronnePrzepisy dotyczące obowiązkowego noszenia okularów ochronnych są stosowane głownie podczas pracy na halach produkcyjnych i w magazynach. Bezdyskusyjne jest restrykcyjne stosowanie środków ochrony oczu podczas prac polegających np. na obróbce materiałów. Na rynku znajdziemy różne okulary ochronne. Kolor soczewek również ma znaczenie. Okulary z bezbarwną soczewką są wykorzystywane w pracach wymagających dobrej widoczności, np. na halach produkcyjnych. Chronią przed uderzeniami promieniami nadfioletowymi. Stosuje się je także w laboratoriach. Są odporne na zarysowania i chronią przed szkodliwym działaniem chemicznym. Są też okulary ochronne przeciwsłoneczne. Występują one w kolorach niebieskim, brązowym, srebrnym i czerwonym. Chronią przed uderzeniami, nadfioletem, światłem słonecznym i olśnieniem, bo odbijają szkodliwe światło. Stosuje się je przy pracach na zewnątrz, pracach mechanicznym, ale także można z nich korzystać podczas jazdy na rowerze. Soczewki żółte i pomarańczowe chronią przed uderzeniami, nadfioletem i światłem niebieskim. Stosuje się je również podczas prac na zewnątrz. Zupełna inna kategoria to ochronne okulary spawalnicze. W hutnictwie stosuje się też specjalistyczne okulary ochronne.

Niezależnie z jakiej ochrony oczu korzystasz w swojej firmie uchroni Cię ona przed skutkami wypadków. Warto zaznaczyć, że z powodu niekorzystania z ochrony oczu codziennie 600 osób na całym świecie ulega urazom oczu i wzroku. Dlatego trzeba zadbać o ich ochronę.