Przejdź do treści

Konieczna wiedza przy procesie wirtualizacji

Istnieje naprawdę wiele różnych procesów obecnych w informatyce. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin w obecnych czasach, dlatego też nikogo nie dziwi coraz większy jej wpływ na nasze codzienne życie. Chciałbym jednak krótko opisać pewne dosyć ciekawe pojęcie istniejące w informatyce.

Co powinniśmy wiedzieć na temat wirtualizacji

wirtualizacjaChodzi właściwie o wirtualizację. Jest to naprawdę ciekawe pojęcie, a polega na dzieleniu zasobów pod różne systemy. Pod nazwą zasoby chodzi mi zarówno o miejsca na dyskach jak i o moc procesorów. Dzięki temu na jednym komputerze może być obecnych wiele systemów, z których może korzystać jednocześnie wiele osób. Ta wirtualizacja jest obecna w przypadku serwerów. To właśnie na niej opiera się ich działanie oraz wynajem serwerów wirtualnych. Podobnie w przypadku dużych firm czy też korporacji korzysta się z wirtualizacji by zaoszczędzić sobie miejsce na jednostki sprzętowe, o wiele bardziej opłaca im się zakupić lepsze komputery niż marnować więcej miejsca. Dodatkowo opłaty za zużycie prądu także są mniejsze. Ma to z pewnością wiele zalet. Kolejną jest to że naprawdę łatwo można zrobić sobie kopię zapasową danego systemu który zainstalowaliśmy wirtualnie, a następnie po prostu podzielić jednostkę na kolejne części z użyciem tej kopii. W ten sposób instalacja systemów jest o wiele prostsza niż robienie tego ręcznie. W końcu wszelkie parametry są identyczne, dlatego po co się męczyć skoro można to zrobić o wiele łatwiej.

Jestem pewien że zapoznali się państwo łatwo z tym pojęciem. W informatyce jest obecnych naprawdę wiele ciekawych zjawisk i procesów, dlatego tez warto zapoznać się z nimi zarówno teoretycznie jak i praktycznie. W ten sposób można poszerzyć swoją wiedzę, a następnie wykorzystać ją w życiu.