Przejdź do treści

Jednokomorowe cysterny do przewozu cieczy

Na ulicach Polskich miast coraz częściej możemy ujrzeć wyspecjalizowane samochody ciężarowe przeznaczone do przewozu konkretnych cieczy bądź materiałów stałych. Jednymi z najbardziej wyspecjalizowanych pojazdów na drogach są wielozadaniowe cysterny przewożące różnorodne ciecze, które muszę być przewożone w ściśle określonych warunkach. 

Nowoczesna cysterna do transportu cieczy

cysterna jednokomorowaOd zawsze interesowałem się samochodami ciężarowymi i zgłębiałem każe zagadnienie z nimi związane. Ostatnio będąc na wycieczce rowerowej zobaczyłem pojazd którego nigdy wcześniej nie widziałem. Spytałem kierowcy co to jest za typ pojazdu i okazało się, że jest to cysterna jednokomorowa. Po powrocie do domu postanowiłem dowiedzieć się więcej na temat tego kolosa. Konstrukcja takiej cysterny jest bardzo nietypowa ponieważ napęd zostaje przekazany na tylną oś, która jest wyposażona w blokadę mechanizmu różnicowego kół. Dzieję się to dzięki zautomatyzowanej dwunastobiegowej nowoczesnej skrzyni biegów. Cysterna jest przystosowana do przewozu załogi która maksymalnie składa się z dwóch osób. Zbiornik jest jedną komorą, został wykonany ze stali kwasoodpornej i dodatkowo zabezpieczony izolacją termiczną. Cysterna przystosowana jest do przewozu wody lub innych cieczy niepalnych. Niezbędnym elementem każdej cysterny są falochrony zamontowane wewnątrz zbiornika. Innowacyjnym elementem takiej cysterny jest skrzynka narzędziowa, która znajduje się w tylnej części cysterny obok której wygospodarowane zostało zostało miejsce na gaśnicę.

Wszystkie cysterny poruszające się dziś po drogach całej Europy to bardzo zaawansowane technologicznie pojazdy, nie tylko pod względem technologi i elektroniki w nich zamontowanych, ale również pod względem właściwości jezdnych, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo przewozu cieczy.