Przejdź do treści

Jakie testy wykonać na celiakę?

 

Jest wiele chorób, które dają tak charakterystyczne i typowe dla danego przypadku objawy, że nie sposób ich pomylić. Jednakże jest szereg takich, które mają ogólne objawy, które równie dobrze można przypisać dziesiątkom innych chorób.

Czy celiakia jest chorobą genetyczną?

celiakia - zalecane testyWiększość chorób o podłożu genetycznym jest dość dobrze poznana, ale ciągle nie ma na wiele z nich lekarstwa. Przeważnie jedyne co można robić, to likwidować objawy, a chorobę „usypiać”. Podobnie jest w przypadku celiakii, która jest chorobą genetyczną, glutenozależną. Objawy u chorych na celiakię osób są znacznie bardziej uciążliwe niż w przypadku nietolerancji glutenu, dlatego konieczne jest natychmiastowe wykluczenie z diety wszelkich produktów, które zawierają gluten. Jeżeli dotyczy nas celiakia – zalecane testy są jedyną sprawdzoną metodą na wykrycie tejże choroby. Co prawda jej objawy mogą być mylone z nietolerancja laktozy, gdyż są bardzo podobne, dlatego ważne jest wykonanie odpowiednich badań z krwi oraz genetycznych. Na tej podstawie lekarz gastrolog jest w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zalecić stosowne leczenie. Badania na celiakię można wykonać w każdym punkcie diagnostycznym, odpłatnie lub bezpłatnie ze skierowaniem od gastrologa. Wbrew pozorom jest to bardzo poważna choroba, która może prowadzić do zaniku kosmków w jelicie cienkim, w wyniku czego składniki odżywcze nie będą wchłaniane. Po całkowitym wyeliminowaniu produktów glutenowych, kosmki mogą się zregenerować od sześciu do nawet ośmiu tygodni.

W jelicie cienkim następuje wchłanianie większości składników odżywczych i witamin, zatem choćby czasowa utrata kosmków może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym lepiej dla naszego organizmu.