Przejdź do treści

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne to inaczej tak zwane „solary”. W Polsce pomimo tego typu alternatywne źródła energii są coraz częściej stosowane w systemach ogrzewania centralnego. Zaznaczyć trzeba, że pomimo dość drogiej jej instalacji, po dość krótkim czasie inwestycja ta szybko się zwraca. Wynikać to może ze spadku zużycia tradycyjnej energii elektrycznej nawet do 60%.

Fotowoltaiczne ogrzewanie wody

baterie słoneczne ze sklepu internetowegoKolektory słoneczne jest najprostszym sposobem zdobycia energii niezbędnej do podgrzania wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania czy podgrzewania wody do innych potrzeb (jak na przykład: basen, doraźnie inne pomieszczenie znajdujące się poza domem itd.). Więc takie alternatywne źródła energii posiadają szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkalnym. Współcześnie kupując baterie słoneczne ze sklepu internetowego niczym nie będzie ten zakup różnił się od zakupów w sklepie normalnie. W razie wątpliwości lub porady można skontaktować się ze sklepem na kilka różnych sposobów – osobiście, telefonicznie, mailowo czy też za pomocą komunikatorów społecznościowych. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych – płaskie oraz próżniowe (rurowe). Najważniejszą częścią kolektora jest absorber, czyli cienka powłoka miedziana pokryta specjalną warstwą ochronną, którego głównym zadaniem jest przyjęcie jak największej ilości promieni słonecznych. Płaskie kolektory słoneczne są mniej skomplikowanym urządzeniem w porównaniu do próżniowych kolektorów. Kolektory rurowe głównie stosowane są w miejscach, gdzie instalacja płaskich jest nie możliwa lub gdy jest więcej chłodniejszych dni.

Alternatywne źródła energii jakim są kolektory słoneczne stanowią idealne rozwiązanie do obniżenia kosztów za ogrzewania budynku mieszkalnego ale nie tylko. Warto w tym celu zastanowić się, który rodzaj kolektorów wybrać. W tym celu warto zapytać się specjalisty w tej branży, jeżeli mamy wątpliwości.