Przejdź do treści

Jaki jest podatek od spadku?

Trudno jest się pogodzić ze śmiercią, szczególnie jeśli dotyka ona najbliższych osób. Często zdarza się, że oprócz zajęcia się samą organizacja pogrzebu, pojawiają się też problemy natury prawnej. Może wystąpić sytuacja, że krewny pozostawił po sobie spadek, a my jesteśmy spadkobiercami. Warto wówczas zasięgnąć porady prawnika albo poszukać odpowiednich informacji, w celu obliczenia wysokości podatku od spadku, który nam przysługuje. Jaki jest zatem podatek od spadku?

Wysokość podatku od spadku a stopień pokrewieństwa

jaki podatek od spadkuTak naprawdę, o wysokości podatku od spadku, decydującą rolę odgrywa to, w jakiej grupie podatkowej się znajdujemy. W celu odpowiedzi na pytanie, jaki podatek od spadku mamy zapłacić, należy usytuować się w konkretnej grupie podatkowej. Wyróżnia się trzy grupy podatkowe w zależności od stopnia pokrewieństwa. Jeżeli jesteśmy małżonkiem, zstępnym, wstępnym, czy rodzeństwem, to podatek wynosi 3%. Istnieje też możliwość całkowitego zwolnienia od podatku, jeżeli w terminie 6 miesięcy zgłosimy nabycie do urzędu skarbowego. Do drugiej grupy podatkowej ustawodawca zaliczył zstępnych rodzeństwa, rodziców, małżonków rodzeństwa i podatek od spadku wynosi 7%. Ostatnią grupą podatkową, są po prostu inni nabywcy, a podatek od spadku równa się wartości 12 %. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł i nie ma obowiązku zgłaszania spadku, czy też nabytej darowizny do urzędu skarbowego. Należy również pamiętać, że zwolnienie od podatku od spadku dotyczy wyłącznie najbliższej rodziny, jeżeli spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 roku. Nowością w przepisach prawa spadkowego jest też to, że od 25 listopada 2018 roku, zwolnieniu od podatku podlega też własność przedsiębiorstwa, choć tutaj też należy spełniać odpowiednie kryteria.

Jeżeli jesteśmy dziedzicami, nie warto jest czekać z decyzją o podjęciu kroków prawnych w celu regulacji spraw spadkowych. Skorzystanie z całkowitego zwolnienia od podatku od spadku jest realne, jeżeli jesteśmy najbliższą rodziną. Szkoda byłoby zaprzepaścić takiej okazji, dlatego należy pamiętać o wspomnianym terminie sześciomiesięcznym, liczonym od dnia nabycia spadku .