Przejdź do treści

Jaką świetlówkę wybrać do akwarium?

Oświetlenie w akwarystyce spełnia przede wszystkim funkcję regulacji życia roślin i zwierząt. Jest podstawowym aspektem potrzebnym do fotosyntezy. Świetlówka do akwarium musi być dopasowana do naszego zbiornika, by zagwarantować podstawowe warunki do rozwoju.

Wybór świetlówki do zbiornika akwarium

świetlówki do akwariumOdpowiednio dobrana świetlówka gwarantuje nie tylko prawidłowy rozwój biologiczny wszystkich stworzeń, które bytują w naszym zbiorniku, ale także poprawia wygląd naszego akwarium. Świetlówkę dobiera się do pojemności danego zbiornika. Jeżeli mamy akwarium wyższe niż 50 cm, liczy się, że na jeden litr wody powinno przypadać 1 wat mocy żarówki. Warto też wziąć pod uwagę różnorodność biologiczną w naszym akwarium i ilość żyjących stworzeń. Świetlówka wyznacza cały cykl życia ryb i innych stworzeń w akwarium, ustala podział dobowy na dzień i noc, wyznacza odpowiedni czas na tarło. Roślinom zaś odpowiednie natężenie światła gwarantuje fotosyntezę. Jeżeli w akwarium posiadamy gęstą roślinność, warto pomyśleć o żarówce o większej mocy. Oprócz mocy żarówki ważny jest także wybór odpowiedniego koloru światła. Dla ryb odpowiedniejszym kolorem światła żarówki jest światło o niskiej temperaturze barwowej. Jest to współczynnik, który mierzony jest w stopniach Kelwina. Wraz ze zmianą przedziału temperatury barwowej zmienia się kolor emitowanego światła. Świetlówki do akwarium można dostać w większości sklepów zoologicznych, szczególnie w takich które są nastawione na sprzedaż artykułów akwarystycznych i dedykowanych terrarystce. W profesjonalnym sklepie pracownicy pomogą nam w doborze odpowiedniego oświetlenia. Pod uwagę należy wziąć gatunki roślin i zwierząt, a także pojemność naszego zbiornika. Zalecane jest mieszanie ze sobą różnych świetlówek, które emitują różne kolory światła.

Wybór odpowiedniego oświetlania do akwarium to rzecz niebagatelna. To od tego aspektu między innymi zależy zdrowie stworzeń żyjących w naszym zbiorniku – zwierząt i roślin. Warto skonsultować się przed wyborem ze specjalistą w dziedzinie akwarystyki na temat oświetlania.