Przejdź do treści

Jak wybrać kocie legowisko i miejsce na nie?

Każdy zwierzak w domu powinien posiadać własne miejsce do spania i odpoczynku. Z gryzoniami, ptakami czy rybkami nie ma problemu, posiadają swoje klatki i akwaria. Psy dość łatwo dają się namówić na legowiska i są zadowolone z miejsca, które należy tylko do nich. Gorzej jest z kotami, ponieważ te lubią traktować cały dom i wszystkie jego zakamarki jak swoje legowisko.

Zanim wybierze się legowisko dla kota, należy poobserwować jego zwyczaje. Jeśli lubi krzesła, parapety, grzejniki i nasłonecznione kawałki podłogi, nie da się go przekonać do zmiany opinii. Dla takiego zwierzęcia odpowiedni może być np. hamak przy grzejniku (jeśli wyraźnie ciągnie do ciepła) oraz rozkładanie kociego koca lub specjalnej poduszki w najczęściej używanych miejscach, co uchroni przed gubioną przez cały rok sierścią.

Jeśli kot lubi wchodzenie między meble, do szaf i wąskich przestrzeni, odpowiednia będzie budka dla kota. Jej tańszym odpowiednikiem jest karton wyłożony gazetami i kocami. Nie każde zwierzę lubi zamknięte przestrzenie, dlatego nie można ich zmuszać do spania w takim miejscu.

Koty preferujące poduszki, kanapy, fotele i ludzkie kolana mogą ucieszyć się miękkiego posłania, w które będą mogły się wtulić. legowisko dla kota posiadają miękkie wypełnienie i łatwo je wyprać, a przy tym w materiał nie będzie się zbyt mocno wbijała zgubiona sierść.

Koty przeważnie wolą spokojne ciepłe miejsca, bez przeciągów i kręcących się dookoła ludzi, jednak każdy przypadek jest inny. Dlatego założenie, że kot chętnie skorzysta z kupionego mu legowiska jest dość… idealistyczne. Co prawda są metody służące do przekonania kota, by spał w jakimś miejscu: przestawienie legowiska w inne, spokojniejsze miejsce lub obok źródła ciepła, wykładanie smakołyków czy spryskanie kocimiętką. Żaden z tych sposobów nie gwarantuje pełnej skuteczności, kota należy po prostu obserwować i mieć nadzieję, że wykaże skłonność do współpracy.

cat-289591_640

kot na legowisku

kot na legowisku